محاسبه تراز آزمون تیزهوشان

محاسبه تراز آزمون تیزهوشان ملاک سنجش دانش آموزانی است که ثبت نام آزمون تیزهوشان را انجام می دهند و در آزمون  شرکت می کنند، و تراز آزمون نیز براساس نمره کسب شده دروس آزمون و ضریب هر درس و یک انحراف از معیار محاسبه می شود؛ در مطلب زیر نکاتی را در مورد نمره هر درس و نحوه محاسبه آن، درصد دروس و چگونگی محاسبه درصد، محاسبه تراز آزمون تیزهوشان و نحوه محاسبه تراز آزمون تیزهوشان را برای شما دانش آموز عزیز ارائه می گردد. در پایان برای بدست آوردن نمره یا درصد آزمون و یا محاسبه تراز آزمون تیزهوشان قبل از نتایج تیزهوشان و یا آزمون های آزمایشی که در آن ها شرکت می کنید، می توانید با مشاوران شریف تماس بگیرید.

نمره دروس آزمون تیزهوشان

نمره کلی آزمون تیزهوشان، از جمع نمره تک تک درس ها بدست می آید. نحوه محاسبه نمره هر درس بصورت زیر می باشد:

ضریب درس *  [(تعداد سوالات نادرست) (تعداد سوالات درست * ۳)] = نمره هر درس

مجموع نمره همه ی درس ها = نمره کل آزمون

برای مثال اگر دانش آموز پایه ششم از ۱۵ سوال درس ادبیات که ضریب آن دو می باشد؛ ۱۱ سوال را درست جواب دهد، به ۲ سوال پاسخ غلط دهد و ۲ سوال را پاسخ ندهد؛ با توجه به فرمول بالا، نمره درس ادبیات این دانش آموز ۶۲ می شود.

نمره کل آزمون تیزهوشان ششم ۳۸۴ و نمره کل آزمون تیزهوشان نهم ۵۱۰ می باشد.

تراز آزمون تیزهوشان با توجه به نمره کل آزمون محاسبه می شود.

درصد درس های آزمون تیزهوشان

درصد هر درس یا همان نمره خام هر درس در واقع معیاری برای مشخص شدن پاسخ گویی به آن درس می باشد. بطور مثال اگر درصد درس علوم شما در آزمون ۷۰ درصد باشد، یعنی شما از صد نمره این درس ۷۰ نمره آن را گرفته اید. یا به عبارت دیگر از ۲۰ نمره شما نمره ۱۴ را کسب کرده اید. نحوه محاسبه درصد هر درس به صورت زیر می باشد:

تراز آزمون تیزهوشان

نمره تراز تیزهوشان عددی بین صفر تا صد هزار می باشد و نمره تراز هیچگاه منفی نیست. نمره تراز هر داوطلب با توجه به نمره سایر داوطلبان بدست می آید. برای روشن تر شدن موضوع در نظر بگیرید که درصد شما در یک درس ۷۵ شده و این درصد ممکن است بخاطر ساده بودن سوالات آن درس کسب شده باشد و درصد سایر داوطلبان نیز ممکن است در همین حد باشد؛ از طرف دیگر اگر درصد شما در یک درس ۳۰ شد نیز جای نگرانی نیست و این درصد ممکن است بخاطر سخت بودن سوالات آن درس بدست آمده باشد و دیگران نیز ممکن است درصد پایین تری زده باشند.

تراز شما در واقع رتبه شما را مشخص می کند. هر چه تراز شما بالاتر باشد شانس قبولی شما بیشتر است.

برای بدست آوردن نمره تراز آزمون خود یا آزمون های آزمایشی خود می توانید با مشاوران شریف تماس بگیرید.

نحوه محاسبه تراز آزمون تیزهوشان

تراز قبولی آزمون تیزهوشان

حداقل تراز قبولی آزمون تیزهوشان برای استان های مختلف بین 35000 تا 45000 می باشد.

آزمون آنلاین

جزوات تیزهوشان

مدارک اپلای