بورسیه تحصیلی کانادا

هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی جهت ادامه تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت می کنند. در این میان تعدا بسیار کمی از دانشجویان با اخذ بورسیه تحصیلی کانادا از دانشگاه مورد نظر به تحصیل می پردازند. در این مطلب تمامی شرایط بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط اخذ آن را توضیح خواهیم داد.

جهت اطلاع از بورسیه تحصیلی کانادا

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی تحصیل در خارج از کشور کلیک کنید

بورسیه تحصیلی کانادا چیست ؟

به طور کلی بورسیه تحصیلی، یک کمک هزینه مالی از طرف دولت یا دانشگاه های کانادا می باشد که براساس شرایط خاص به دانشجو اعطا می شود. این کمک هزینه می تواند تمام هزینه های زندگی و تحصیل یا قسمتی از آن را پوشش دهد. در کشور کانادا سه نوع بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کانادایی و بین المللی ارائه می شود.
Scholarship، bursary و grant مدل های مختلف بورسیه تحصیلی کانادا می باشند.
Bursary: به دانشجویانی اعطا می شود که مشکل مالی داشته باشند و مستقیما از طریق خود دانشگاه ارائه می گردد.
Grant: یک هدیه پولی برای زمانی که دانشجو در زمینه خاصی در حال تحقیق و پژوهش است و این پژوهش از طرف دانشگاه ارزش هزینه کردن را دارد.
Scholarship یا Fellowship: بورسیه ای که توسط دانشگاه یا دولت ها به دانشجویان براساس استعداد ها و نیز رزومه تحصیلی قوی اعطا می شود. در کشور کانادا برای دریافت این بورسیه نمره زبان خوب، معدل بالا، توصیه نامه خوب و ترجیحا مقاله معتبر الزامی می باشد. اکثر دانشجویان ایرانی که موفق به اخذ این بورسیه می شوند، هزینه تحصیل و زندگی در کانادا را پوشش می دهد و عملا تحصیل و زندگی در کانادا برای آنها رایگان می باشد.
نکته: انواع بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان غیرقابل بازگشت می باشد و نیاز به پس دادن آن بعد از فارغ‌التحصیلی نیست.
علاوه بر بورسیه تحصیلی، فاند تحصیلی نیز برای دانشجویان ارائه می شود که عمدتا دانشجویان تحصیلات تکمیلی موفق به اخذ این کمک هزینه می شوند.

فاند تحصیلی کانادا

شامل:

  •  دستیار آموزشی یا (TA) Teacher Assistant:

که دانشجو به عنوان دستیار استاد در کلاس های کمک آموزشی، حل مسائل و تصحیح امتحانات و نمره دادن به استاد کمک می کند و در ازای آن مبلغی به عنوان کمک هزینه دریافت می کند.

  •  دستیار تحقیقاتی یا (RA) Research assistant:

دانشجو در آزمایشگاه یا پروژه های تحقیقاتی به استاد کمک می کند یا اینکه هزینه ای جهت تحقیق خود دانشجو از طریق استاد به او اعطا می شود.

نکته: اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی و حتی دانشجویان سال بالای کارشناسی می توانند از این دو فاند تحصیلی استفاده کنند.

 

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه دولتی تحصیلی کانادا
بورسیه تحصیلی Banting مخصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی: برای دانشجویان ارشد و دکتری بین الملل در رشته های علوم طبیعی و اجتماعی یا زمینه تحقیقات بهداشتی ارائه می شود.
فلوشیپ CLIR دانشجویان پسا دکتری کانادا و آمریکا:
این بورسیه به تمامی دانشجویان پسا دکتری یا فارغ‌التحصیلان اخیر دکتری به صورت دسترسی به انجمن های علمی و کتابخانه ها تعلق می گیرد.
بورسیه تحصیلی Vanier:
این بورسیه در برخی دانشگاه های کانادا برای افرادی می باشد که در مقطع دکتری در کشور کانادا مشغول به تحصیل می باشند .
بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد CGS Vanier:
این بورسیه تحصیلی در مقطع ارشد و دکتری توسط دانشگاه ها برای جذب و حفظ دانشجویان دکتری در سطح جهانی و شناساندن کانادا به عنوان یک مرکز جهانی که در راه علم و دانش از پیشتازان جهان می باشد.

بورسیه پژوهشی IDRC
بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان ارشد و دکتری که از کشورهای درحال توسعه به این کشور مهاجرت کرده اند. میزان این بورسیه وابسته به دانشگاه است و می تواند مقداری یا تمامی هزینه تحصیلی را شامل شود.
بورسیه تحصیلی NSERC برای کارشناسی ارشد:
این بورسیه تحصیلی به دانشجویان رشته های علوم طبیعی و مهندسی در دانشگاه های معتبر که از نظر علمی در سطح بالایی برخوردار هستند، تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی کانادا غیر دولتی
بورسیه تحصیلی صندوق محیط زیست: به دانشجویان بین الملل مقطع دکتری در رشته های مرتبط با حیوانات در دانشگاه های معتبر کانادا در کبک یا بریتیش کلمبیا تعلق می گیرد.
بورسیه تحصیلی و فرصت های مطالعاتی ترودو: کمک هزینه هایی در مقطع دکتری که به افراد واجد شرایط اعطا می شود.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشگاه های خاص
بورسیه ESL دانشگاه ساسکاچوان: برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دوره هایی که به انگلیسی تدریس می شوند ارائه می شود. ضرب الاجل برای ترم پاییز در ابتدای آگوست، ترم زمستان در ابتدای دسامبر و ترم بهار در ابتدای مارس هرسال می باشد.
بورسیه دکتری دانشگاه UBC: این بورسیه به تمامی دانشجویان بین الملل دوره های دکتری و پسا دکتری برای سال ۲۰۱۸ تعلق می گیرد و ضرب الاجل آن ابتدای فوریه ۲۰۱۸ می باشد.
بورسیه دانشگاه YORK برای دانشجویان کارشناسی: به دانشجویان کارشناسی که نیاز به بورسیه داشته باشند تعلق می گردد
بورسیه محققین بین الملل دانشگاه YORK: به محققان بین الملل که پژوهش خود را از ۲۰۱۸-۲۰۱۹ شروع کنند، تعلق می گیرد.
فلوشیپ پسا دکتری دانشگاه دال هوزی: برای دانشکده فلسفه به صورت هرساله ارائه می شود.
کمک هزینه تحصیلی ارشد و دکتری دانشگاه MC Gill: به تمامی دانشجویان ارشد و دکتری رشته مدیریت محیط زیست این دانشگاه تعلق می گیرد.
بورسیه تحصیلی دانشگاه کارلتون: این بورسیه تحصیلی جهت تحصیل در کانادا برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی دارای مدارج علمی خاص ارائه می شود.
بورسیه تحصیلی دانشگاه کونکوردیا: بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی بین المللی ارائه می شود.
بورسیه تحصیلی دانشگاه فایرلیگ دیکنسون: به دانشجویان بین المللی در تمامی مقاطع تحصیلی کانادا در این دانشگاه اعطا می شود.
بورسیه تحصیلی دانشگاه مونترال (BBA): به دانشجویان بین المللی کارشناسی رشته های مدیریت بازرگانی دانشگاه مونترال تعلق می گیرد.
بورسیه کالج هامبر کانادا: طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی مقطع کارشناسی دانشجویان بین المللی در کانادا در این کالج ارائه می شود.
بورس های دانشگاه بین المللی ملکه: برخی کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه ملکه در کینگ استون انتاریو برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود.
بورسیه بین المللی UBC: این بورسیه به دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور حتی برای دوره کارشناسی با شرایط خاص ارائه می شود.
کمک هزینه های دانشجوییUBC: پایگاه داده قابل جستجو برای دانشجویان بریتیش کلمبیا ارشد و دکتری ارائه می شود.
بورسیه دانشجویی بین الملل دانشگاه کلگری: به دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف البته برای دانشجویان مستعد اعطا می شود.
بورسیه تحصیلی دانشگاه مانیتوبا: برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان مشغول به تحصیل در این دانشگاه ارائه می شود.
بورسیه تحصیلی دانشگاه ساسکاچوان: کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین الملل کارشناسی مستعد که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
بورسیه تحصیلی دانشگاه تورنتو: بورسیه تحصیلی دانشجویان بین المللی و داخلی برای تحصیلات تکمیلی می باشد.
دانشگاه بین المللی واترلو: برای دانشجویان بین الملل مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه واترلو اعطا می شود.
بورسیه تحصیلی بین المللی دانشگاه وسترن انتاریو: برای دانشجویان بین المللی دانشگاه وسترن انتاریو ارائه می شود.

مبلغ بورسیه تحصیلی و فاند تحصیلی با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی دانشجو، رزومه تحصیلی دانشجو و حتی سال تحصیل می تواند متفاوت باشد. این مقدار می تواند تمام هزینه زندگی و تحصیل و یا قسمتی از آن را پوشش دهد.
بورسیه تحصیلی پزشکی کانادا در برخی از دانشگاه ها به دانشجویان ارائه می شود که برای اطلاع از شرایط و مدارک لازم باید به سایت دانشگاه مراجعه کرد.

نحوه اخذ کمک هزینه تحصیلی در ارشد و دکتری:

برای دریافت کمک هزینه در این مقاطع چند روش وجود دارد.
– پس از پذیرش تحصیلی در زمان مقرر اعلام شده در بورسیه تحصیلی مورد نظر ثبت نام کنند.
– در هنگام ارائه مدارک به دانشگاه، درخواستی مبنی بر دریافت کمک هزینه تحصیلی به دانشگاه ارسال کنند.
– و اما بهترین که مشاوران شریف نیز آن را به دانشجویان توصیه می کند، مکاتبه با اساتید دانشگاه ها قبل از ارسال مدارک و اطلاع از کمک هزینه های ارائه شده توسط استاد است.
دو ویژگی قابل توجه در این روش وجود دارد:
– اطلاع از کمک هزینه تحصیلی استاد و تقاضای دریافت آن قبل از پذیرش تحصیلی و خروج از کشور
– تضمین بالایی از قبولی در دانشگاه در صورتی که استاد از شما راضی باشد.
پس در هر سه حالت می توانید از دانشگاه مقصد بورسیه تحصیلی دریافت کنید که حالت سوم قبل از اینکه شما از کشور خارج شوید، می توانید برنامه ریزی مالی خود را طبق میزان بورسیه تحصیلی انجام دهید.

مشاوران شریف در تمامی مراحل از پذیرش تحصیلی در کانادا تا دریافت بورسیه تحصیلی کانادا و هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا و نیز شرایط اقامت این کشور در کنار شما خواهند بود.

در آخر جهت آگاهی دانش آموزان و دانشجویان عزیز باید این نکته بسیار مهم را متذکر شویم که فقط و فقط مرجع رسمی اخذ پذیرش تحصیلی و بورسیه تحصیلی در هر مقطع یا بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کانادا سایت رسمی دولت کانادا یا دانشگاه مورد نظر می باشد و مطمئنا شما می توانید به راحتی با بررسی وب سایت دانشگاه های این کشور و یا مکاتبه با مسئولان آن، به طورکامل از شرایط تحصیل آگاه شوید.

جهت مشاوره بورسیه تحصیلی کانادا

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید

آزمون آنلاین

جزوات تیزهوشان

مدارک اپلای