تحصیل در دبیرستان های کانادا

سیستم آموزشی کانادا یکی از سیستم های برتر جهان می باشد. از این رو دانش آموزان زیادی از کشورهای مختلف برای تحصیل در دبیرستان های کانادا وارد این کشور می شوند. تحصیل در دبیرستان های کانادا می تواند راهی برای ادامه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف حتی با اخذ بورسیه تحصیلی کانادا و نیز اخذ اقامت دائم در این کشور باشد.

دوره تحصیلی دبیرستان در کانادا شامل مدارس بسیار متنوعی با نوع آموزش و برنامه درسی می باشد که خانواده دانش آموز به دلخواه خود بتواند فرزند خود را در یکی از این مدارس ثبت نام کنند. دبیرستان های کانادا شامل دبیرستان های دولتی (Public international high school)، دبیرستان های خصوصی (Private international high school)، مدارس شبانه روزی (Boarding schools)، دبیرستان دخترانه (All-girls school)، دبیرستانه پسرانه (All-boys Schools) و … است.

از آنجایی که قوانین حاکم بر مدارس کانادا زیر نظر هر ایالت و هر استان می باشد، ممکن است شرایط یک مدرسه با مدرسه ای در استان دیگر کاملا متفاوت باشد. پس قبل از ورود به یک مدرسه باید از قوانین مدرسه شامل نحوه نمره دهی، سال های تحصیل، برنامه درسی و سیستم آموزشی آن اطلاع کامل کسب کرد.

زبان تدریس در مدارس بین المللی کانادا انگلیسی (ESL) و فرانسه (FSL) است. البته در برخی مدارس کانادا تدریس به دو زبان انگلیسی یا فرانسه ارائه می شود.

همچنین هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا با توجه به نوع مدرسه، ایالت محل تحصیل، شرایط زندگی کردن در آنجا کاملا متفاوت می باشد که در ادامه به آن پرداخته می شود.

برخلاف تمامی تفاوت های این مدارس بین المللی، می توان از کیفیت آموزشی تمامی آن ها اطمینان حاصل کرد، زیرا تمامی مدارس بین المللی باید شرایط استاندارد آموزشی مورد تایید دولت کانادا را داشته باشند.

در بیشتر ایالت ها تحصیل در دبیرستان های کانادا از سن 14 تا 18 سالگی می باشد که دوره 8ام تا  12ام تحصیل را پشت سر می گذرانند و پس از آن دانش آموز می تواند وارد دانشگاه یا کالج شود و حتی در صورت داشتن معدل بالا، می تواند از بورسیه های تحصیلی کانادا در دوره لیسانس نیز استفاده کند.

دبیرستان های کانادا از سپتامبر (اواسط شهریور) شروع شده و در تا ماه ژوئن (تیرماه) ادامه می یابند. همچنین مدارس کانادا دو هفته بخاطر کریسمس و دو هفته در بین دو ترم تعطیل می باشند. تقریبا تمامی مدارس کانادا در تابستان تعطیل می باشند. البته در تابستان مدارسی که دارای خوابگاه دانش آموزی هستند کلاس های ورزشی و سرگرم کننده مانند شنا، فوتبال، ژیمناستیک و … را برای دانش آموزان ارائه می دهند.

نحوه پذیرش در دبیرستان های کانادا:

با ارسال مدارک مورد نیاز و داشتن شرایط مدرسه مورد نظر و پذیرش در مصاحبه ورودی در برخی از دبیرستان ها پذیرش اولیه از طرف مدرسه برای دانش آموز صادر می شود. پس از صدور پذیرش مقدماتی لازم است شهریه مدرسه توسط والدین واریز شود تا پذیرش نهایی از طرف دبیرستان صادر شود. در صورتی که دانش آموز نتواند ویزای تحصیلی خود را از سفارت کانادا اخذ کند، هزینه واریزی برای شهریه او توسط مدرسه مورد نظر برگشت داده می شود.

پس از اخذ مدرک پذیرش نهایی از یکی از دبیرستان های کانادا، نوبت به اقدام برای ویزای تحصیلی می رسد. ویزای کانادا برای ایرانیان از طریق سفارت کانادا در ترکیه انجام می گیرد. پس از صدور ویزای تحصیلی کانادا دانش آموز می تواند برای سفر به کانادا اقدام کند.

مدارک لازم برای تحصیل در دبیرستان های کانادا:

سیستم آموزشی در کانادا به صورت ترمی در دو ترم پاییز و زمستان ارائه می شود. زمان اقدام برای پذیرش مدارس و ویزای تحصیلی برای دانش آموزان ایرانی حدودا 4 تا 6 ماه به طول می انجامد. بنابراین به والدین محترم پیشنهاد می شود که 6 تا 8 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به پذیرش تحصیلی کنند.

نکته: شرط داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند TOEFL و IELTS برای دبیرستان های کانادا الزامی و ضروری نیست، ولی داشتن مدرک زبان در پذیرش دبیرستان های برتر کمک کننده است و البته هزینه دوره زبان انگلیسی را کاهش می دهد. زیرا در صورت عدم آشنایی دانش آموز با زبان انگلیسی دوره زبان فشرده ای برای او برگزار می شود تا دانش آموز خود را برای ارتباط با دانش آموزان دیگر و معلمان آماده کند.

–         کارنامه تحصیلی مقطع قبلی تحصیلی به صورت ترجمه رسمی و معدل بالای 15

–         مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (که البته در بسیاری از موارد الزامی نیست)

–         توصیه نامه علمی از معلم، مدیر یا مشاوره تحصیلی

–         عکس دیجیتال

–         هزینه بررسی مدارک که توسط مدارس اخذ می شود. (حدودا 150 تا 300 دلار کانادا می باشد)

توانایی مالی والدین جهت حمایت مالی برای تحصیل در کانادا الزامی می باشد.

برخی مدارس علاوه بر مدارک بالا قبل از پذیرش نهایی یک مصاحبه تلفنی یا اینترنتی یا یک تست از دانش آموز می گیرند. همچنین برخی مدارس نیز پس از پذیرش برای ارزیابی اولیه دانش آموز جهت ادامه تحصیل تست زبان انگلیسی و ریاضی از او می گیرند.

 

دوره های تحصیلی در دبیرستان های کانادا:

در کانادا بچه ها در سن 5 تا 6 سالگی به مهدکودک می روند. دوره ابتدایی که از سن 6 سالگی تا 14 سالگی از کلاس اول تا 8ام ادامه می یابد. البته این دوره ها در برخی ایالت های کانادا می تواند متفاوت باشد مثلا در برخی ایالت ها کلاس 5ام تا 8ام را دوره متوسطه اول (middle school) می نامند.

دوره های دبیرستان نوبت دوم به صورت زیر است:

·        کلاس 9 (سن 14-15)

·        کلاس 10 (سن 15-16)

·        کلاس 11 (سن 16-17)

·        کلاس 12 (سن 17-18)

فقط در انتاریو کلاس +12 در سن 18-21 ارائه می شود.

پس از ورود به دبیرستان

پس از ورود به مدارس کانادا، مشاوره تحصیلی مدرسه جلساتی را با دانش آموز برگزار می کند تا از توانایی ها و علاقه مندی های دانش آموز اطلاع پیدا کند. براساس این اطلاعات درس های مختلف به دانش آموز پیشنهاد می شود.

علاوه بر این در زمان تحصیل دانش آموز در کانادا پیشرفت تحصیلی دانش آموز به صورت مستمر توسط دبیرستان به اطلاع قیم او می رسد. همچنین در این مرحله به والدین دانش آموز ویزای توریستی داده می شود تا بتوانند در زمان های مختلف با فرزند خود دیدار داشته باشند.

زندگی دانش آموز در کانادا:

زندگی دانش آموز در دبیرستان های کانادا می تواند به چند حالت باشد:

–         زندگی در خوابگاه های دبیرستان های بین المللی

–         زندگی به همراه خانواده ای کانادایی (homestay): لازم به ذکر است که خانواده هایی می توانند دانش آموز را در خانه خود نگهداری کنند که تاییده ها و مجوزهای لازم را از طرف آموزش و پرورش آن ایالت کسب کرده باشند.

–         زندگی در کنار یکی از فامیل های دانش آموز

به طور کلی قبل از ورود دانش آموز به کانادا، یک نفر باید قیومیت او را به عهده بگیرد. قیم دانش آموز مسئولیت رسیدگی به وضعیت تحصیلی و اقامتی دانش آموز را به عهده می گیرد.

لازم به ذکر است که والدین دانش آموز نمی توانند به دلیل تحصیل فرزند خود در کانادا ویزای دائم یا اقامت دائم از کانادا بگیرند. اما می توانند با استفاده از ویزای توریستی گه گاه به فرزند خود سربزنند.

هزینه تحصیل و زندگی در دبیرستان های کانادا

به طور کلی هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا وابسته به نوع دبیرستان اعم از خصوصی یا دولتی و نیز نحوه زندگی دانش آموز در کانادا و نیز ایالت مورد نظر دارد. اما هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا می تواند از 14 هزار تا 20 هزار دلار کانادا متغیر باشد. مطمئنا هزینه دبیرستان های دولتی کانادا نسبت به خصوصی کمتر می باشد. همچنین هزینه زندگی که شامل خورد و خوراک و محل زندگی می شود از 10 هزار تا 15 هزار دلار متغیر است که با توجه به نوع زندگی دانش آموز و ایالت محل تحصیلی متفاوت است. مطمئنا در صورتی که دانش آموز در کنار فامیل های خود زندگی کند هزینه زندگی کمتری خواهد پرداخت. بنابراین به طور کلی هزینه زندگی و تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان اط 25 تا 34 هزار دلار متغیر است.

البته هزینه زندگی و تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا به دلیل ارائه خوراک و محل زندگی علاوه بر تحصیل فرد از 30 هزار تا 60 هزار دلار کانادا متفاوت می باشد.

جهت آگاهی والدین و دانش آموزان عزیز باید متذکر شویم که فقط مرجع رسمی اخذ پذیرش تحصیلی در هر دبیرستان های کانادا سایت رسمی آن دبیرستان می باشد و شما می توانید به راحتی با بررسی وب سایت آن دبیرستانبه طورکامل از شرایط تحصیل آگاه شوید.

آزمون آنلاین

جزوات تیزهوشان

مدارک اپلای