نظام آموزشی کانادا

 نظام آموزشی کانادا به صورت فدرالی مدیریت نمی شود و هر ایالت و قلمرو کانادا به صورت جداگانه قوانین و مقررات خاصی برای آموزش خود تنظیم می کنند که البته تا حدود زیادی مشابه یکدیگر هستند. به طور کلی در اکثر ایالت های کانادا شروع دوره تحصیلی ماه سپتامبر (September) حدودا مهر و پایان آن ماه ژوئن (June) حدودا خرداد یا تیر می باشد.

جهت مشاوره نظام آموزشی کانادا

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید

نطام آموزشی کانادا در مدارس

مقاطع مختلف تحصیلی از ابتدایی تا دبیرستان به صورت زیر است:
• مهدکودک از ۳ تا ۵ سالگی
• پیش دبستانی از سن ۵ تا ۶ سالگی در اکثر ایالت های کانادا
• مدارس ابتدایی به مدت ۶ سال در ایالت کبک و ۷ سال در ایالت های دیگر به طول می انجامد.
• در برخی ایالت ها سطح ۷ و ۸ را دوره راهنمایی گویند و پس از این دوره دانش آموز وارد دوره دبیرستان می شود.

نظام آموزشی کانادا در دبیرستان ها

در نظام آموزشی کانادا ، دبیرستان ها با توجه به ایالت محل تحصیل سال های مختلف تحصیلی را از سال ۷-۸ام تا ۱۲ام شامل می شوند. البته ایالت کبک از سال ۷ تا ۱۱ می باشد. دبیرستان های کانادا به دو صورت عمومی و خصوصی اداره می شوند که غالبا شرایط تحصیلی در مدارس خصوصی بهتر است ولی هزینه تحصیلی نیز بیشتر می باشد. زبان تحصیل در این کشور انگلیسی و فرانسه است که در ایالت های مختلف ممکن است هر دو زبان تدریس شود.
• برای تحصیل در دبیرستان های کانادا نیاز به ترجمه ریزنمرات دانش آموز به انگلیسی می باشد. مدارک دال بر توانایی پرداخت هزینه تحصیل نیز الزامی می باشد.
• پذیرش در برخی از مدارس کانادا منوط به گذارندن تست های خاصی می باشد که در صورتی که دانش آموز در این آزمون قبول شود.
• هزینه تحصیل دانش آموزان بین الملل در دبیرستان های کانادا از ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار در سال برای دبیرستای های دولتی و ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار برای دبیرستان های خصوصی متغیر است.

دوره زبان در کانادا:

در صورتی که دانش آموز مدرک زبان معتبر بین المللی داشته باشد می تواند بدون گذراندن دوره زبان وارد مدارس کانادا شود. ولی دانش آموزان ایرانی می توانند در دوره های زبان مدارس، دانشگاه ها و موسسات مختلف ثبت نام کنند. دوره های زبان ۶ ماه تا ۱ سال می باشد که براساس سطح زبان دانش آموز مدت حضور او در این دوره ها مشخص می شود.

پس از دوره دبیرستان دانش آموزان می توانند وارد دانشگاه برای گذراندن مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری شوند یا وارد دوره های مختلف تحصیلی در کالج ها یا موسسات حرفه ای جهت ورود به بازار کار شوند.

آموزش عالی در کانادا

در نظام آموزشی کانادا دوره آموزش عالی به صورت آکادمیک و حرفه ای ارائه می شود. دانش آموزانی که علاقه دارند سریعتر وارد بازار کار شوند می توانند وارد کالج ها و موسسات حرفه ای کانادا شوند و پس از دوره های ۲ تا ۴ ساله مهارت های لازم جهت ورود به بازار کار را کسب کنند. دانش آموزانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در حوزه های آکادمیک را دارند به دانشگاه های کانادا وارد می شوند و در دوره ۴ ساله مدرک کارشناسی و سپس دوره تحصیلات تکمیلی خود را می گذرانند.
آموزش عالی در کانادا در سه قسمت ارائه می شود:

  •  کالج های کانادا
  • موسسات فنی و حرفه ای کانادا
  • دانشگاه های کانادا

کالج های کانادا:

کالج های کانادا عمدتا بر آموزش دانش آموزان در زمینه های حرفه ای و مهارت های کاربردی جهت تعلیم آن ها برای ورود هرچه سریعتر به بازار کار تمرکز دارند.
بازار کار بهتر در زمینه های فنی و حرفه ای، مدت زمان کمتر جهت تحصیل در کالج های کانادا، هزینه تحصیل نسبتا ارزان تر نسبت به دانشگاه و شرایط ورود آسان تر نسبت به دانشگاه ها باعث شده که دانش آموزان از این دوره ها استقبال بیشتری کنند.
هزینه تحصیل در کالج های کانادا حدودا ۹ تا ۱۵ هزار می باشد که با توجه به رشته و ایالت محل تحصیل متفاوت است.
اخذ ویزا برای دانش آموزان و دانشجویان ایرانی جهت تحصیل در کالج های کانادا بسیار مشکل است.

نطام آموزشی  کانادا در دانشگاه ها

دوره لیسانس در کانادا یا (Bachelor یا BSc)

کارشناسی در نظام آموزشی کانادا که به دوره undergraduate degree نیز معروف است پس از دوره ۱۲ ساله دبیرستان در ایالت های مختلف یا پس از ۲ سال دوره پیش دانشگاهی ایالت کبک ارائه می شود.
برای دانشجویان ایرانی داشتن مدرک پیش دانشگاهی و مدرک زبان معتبر الزامی می باشد. البته درصورتی که در ایران موفق به کسب مدرک معتبر نشدید می توانید با پذیرش مشروط از دانشگاه مورد نظر به تحصیل در دوره زبان در کانادا به مدت یک سال بپردازید.
هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا حدودا ۱۸ تا ۲۸ هزار دلار است که با توجه به رشته تحصیلی متفاوت می باشد.
دوره پری مستر در کانادا (Pre-master)
این دوره که در برخی رشته ها و در برخی دانشگاه ها ارائه می شود پلی میان کارشناسی و ارشد می باشد. در برخی رشته ها مانند حقوق و برخی رشته های مهندسی که نیاز به مدرک GMAT و GRE است، با شرکت در این دوره دیگر نیازی به ارائه مدارک ذکر شده جهت ورود به دوره ارشد نیست.

دوره فوق لیسانس در کانادا (Master یا MSc)

در نظام آموزشی کانادا ، کارشناسی ارشد در کانادا شامل دو نوع course-based یا آموزش محور و research-based یا پروژه محور است که در طول ۱ یا ۲ سال ارائه می شود. در دوره آموزش محور دانشجو با گذارندن واحدهای درسی موفق یه اخذ مدرک ارشد می شود. در دوره پروژه محور دانشجو علاوه بر گذراندن چند واحد درسی با کمک یک استاد راهنما به تحقیق در مورد موضوعی خاص پرداخته و پس از اتمام پروژه خود موفق به کسب مدرک ارشد می شود. معمولا در این دوره دانشجو می تواند از فاند تحصیلی که نوعی بورسیه تحصیلی است استفاده کند. برای پذیرش در این دوره ها معدل بالای ۱۵ از ایران و مدرک زبان معتبر الزامی است. داشتن مقالات معتبر ISI یا کنفرانسی در پذیرش تحصیلی کمک زیادی می کند.
نکته: برای ادامه تحصیل در دوره دکتری باید دوره پروژه محور گذرانده شود.

دوره دکتری در کانادا (Doctoral degree یا PhD)

دوره دکتری در نظام آموزشی کانادا شامل ارائه چند واحد درسی و یک پروژه به عنوان تز دکتری تحت نظر استاد راهنما می باشد. این دوره می تواند از ۳ تا ۵ سال به طول بیانجامد. به دلیل اینکه بیشتر این پروژه ها از طرف یک شرکت صنعتی حمایت مالی می شوند، فاند یا بورسیه تحصیلی خوبی در این دوره به دانشجویان پیشنهاد می شود. برای پذیرش تحصیلی به همراه فاند تحصیلی دکتری معدل بالا (بالای ۱۶) و نمره زبان بین المللی معتبر (حدودا تافل بالای ۹۰ و آیلتس بالای ۶٫۵) و مقالات معتبر بین المللی ضروری می باشد.

اخذ ویزای تحصیلی در مقاطع دبیرستان، کارشناسی، ارشد و دکتری در صورتی که مدارک کامل باشند و شرایط خاصی به وجود نیاید، به راحتی انجام می پذیرد.

دوره های حرفه ای در کانادا

دوره سرتیفیکیت در کانادا (Certificate Programs)
این دوره در کالج ها یا دانشگاه های کانادا ارائه می شود که حدودا شامل ۳۰ واحد می باشد و یک سال به طول می انجامد. پیش نیاز حضور در این دوره مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی می باشد.
دوره ترکیبی در کانادا (Collaborative & Joint Degree Programs)
این دوره با همکاری دانشگاه و کالج برگزار می شود که برخی دروس در دانشگاه و برخی در کالج ارائه می شود. برای ورود به این دوره های مدرک پیش دانشگاهی نیاز است.
دوره کارورزی در کانادا (Apprenticeship Programs)
در برخی از رشته ها و دانشگاه ها دانشجو در حین یا پایان تحصیل باید دوره کارورزی خود را جهت آموزش مهارت های مورد نیاز بگذراند.
دوره کو آپ در کانادا (Co-op Programs)
دوره ای که دانشجو در حین تحصیل در یک شرکت می گذراند و به ازای آن حقوق دریافت می کند. این دوره نیازمند مدرک پیش دانشگاهی است و برخی از رشته ها و دانشگاه ها آن را ارائه می دهند.
دوره دیپلما در کانادا (Diploma Programs)
دوره دیپلما که مدرک آن با مدرک دیپلم متفاوت است با گذراندن حدودا ۳۰ واحد درسی به مدت دو سال در کالج ها یا دانشگاه های کانادا به دانش آموز ارائه می شود. مدرک پسش دانشگاهی برای ورود به این دوره کفایت می کند.
دوره دیپلما در کانادا (Graduate Diploma)
این دوره پس از کسب مدرک کارشناسی دانشجو ارائه می شود. دانشجویانی که تمایل به انجام پایان نامه ارشد را ندارند می تواند در مدت یک سال با گذراندن ۳۰ واحد درسی موفق یه اخذ این مدرک شوند.
دوره پست بک در کانادا (لیسانس پیشرفته ) Post-Baccalaureate Diploma(PBD)
دوره های ارتقاء مهارت های عملی و تئوری دانشجو پس از گذراندن دوره کارشناسی می باشد. دانشجوی کارشناسی پس از فارغ التحصیلی می تواند جهت افزایش مهارت های زبان انگلیسی و مهارت های عملی خود وارد این دوره شود. معمولا این دوره در شرکت ها و کارخانه های ارائه می شود و پس از گذراندن این دوره شانس استخدام شدن فرد بسیار زیاد می شود.

نکته مهم: اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای دانش آموزان و دانشجویان ایرانی در این دوره ها بسیار سخت و حتی ناممکن می باشد.

در آخر جهت آگاهی دانش آموزان و دانشجویان عزیز باید این نکته بسیار مهم را متذکر شویم که فقط و فقط مرجع رسمی اخذ پذیرش تحصیلی در هر مقطع یا بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کانادا، سایت رسمی دولت کانادا یا دانشگاه مورد نظر می باشد و مطمئنا می توانید به راحتی با بررسی وب سایت دانشگاه های این کشور و یا مکاتبه با مسئولان آن، به طورکامل از شرایط تحصیل در کانادا آگاه شوید.

مشاوران شریف در اطلاع از مدارک مورد نیاز هر دانشگاه و دبیرستان کانادا و تهیه مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف مانند رزومه تحصیلی و انگیزه نامه تحصیلی و نیز مکاتبه با دانشگاه و دبیرستان مورد نظر تا پذیرش تحصیلی در کانادا همراه شما خواهد بود.

نظام آموزشی کانادا ، سیستم آموزشی کانادا، دوره های تحصیلی کانادا، آموزش در کانادا، دوره های آموزشی کانادا، نظام تحصیلی کانادا، تحصیل در کانادا

آزمون آنلاین

جزوات تیزهوشان

مدارک اپلای