برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی کنکور

خیلی از افرادی که کنکور دارن این واقعیت رو میدونن که برای شروع مطالعه به یک برنامه ریزی درست نیاز دارن اما نمیتونن این برنامه ریزی رو به صورت اصولی انجام بدن.خیلی مهمه که بدونین برنامه ریزی کنکور به صورت درست راه رسیدن به رتبه و هدف دلخواهتون رو هموار میکنه و به ثانیه ثانیه وقتتون هدف میده.

برنامه ریزی کنکور

یک برنامه ریزی خوب چندتا ویژگی داره که اینجا به صورت مختصر چندتا از اونارو توضیح می دیم.

• انعطاف پذیری:

ممکنه برای هرکسی در طول روز اتفاقایی به صورت غیر منتظره رخ بده و باعث بشه اون فرد نتونه طبق برنامه ریزی که انجام داده پیش بره. پس باید توجه داشته باشین که داخل برنامتون ساعات یا روزهایی رو خالی بذارین تا درصورتی که زمانی رو از دست دادین بتونین اونارو جبران کنین.

• سادگی و انجام پذیری:

خیلی از دانش آموزان با اینکه از قبل زیاد مطالعه نداشتن، برنامه ای رو فراهم میکنن که طبق اون برنامه باید ساعات زیادی رو مطالعه کنن و خارج از توان اوناست. در نهایت هم برنامه رو نصف و نیمه رها میکنن و انگیزه خودشون رو هم از دست می دن. باید دقت کنین که برنامتون با توان و ظرفیت شما متناسب باشه و به صورت گام به گام ساعات مطالعتون رو افزایش بدین.

• تنوع برنامه ریزی:

خیلی از کنکوری ها هستن که در روز 5 یا 6 ساعت به یک درس خاص اختصاص میدن و روز بعد میرن سراغ یه درس دیگه و کلا هدف این گروه از کنکوری ها این هست که کتاب رو خیلی سریع تموم کنن و اونو کنار بذارن. این نوع برنامه ریزی در مجموع خیلی مناسب نیست و شما باید توجه کنید که حتما داخل برنامتون تنوع درسی داشته باشید به طوری که همزمان با دروس اختصاصی دروس عمومی روهم توی برنامتون قرار بدین تا از درس یا دروس خاصی دلزده نشین.

اصول برنامه ریزی کنکور

گام اول

توی این مرحله باید تایم های آزاد خودمون رو مشخص کنیم.
خب چطور باید این کارو انجام بدیم؟ فقط کافیه به مدت چند روز کارای روزانه خودمون رو یادداشت کنیم. مثلا من امروز به مدت 2 ساعت زیست مطالعه کردم ، 1 ساعت تلگراممو چک کردم ، نیم ساعت تلوزیون دیدم ، بعد چند روز یادداشت برداری همه ی تایم های آزادتون مشخص میشه.

گام دوم

برنامه ریزی کنکور شامل مراحل برنامه ریزی کنکور ماهانه ، برنامه ریزی کنکور هفتگی و برنامه ریزی کنکور روزانه هست. یکی از مهمترین اصولی که باید در برنامه ریزی خیلی بهش توجه کرد این هستش که از مرحله یزرگتر به مرحله کوچکتر حرکت کنیم به این صورت که اول برنامه ریزی ماهانه انجام بدیم بعد هفتگی و سپس روزانه.
خب برای مشخص شدن موضوع هرکدوم از مراحل رو به صورت خلاصه توضیح میدیم.

مرحله برنامه ریزی ماهانه:

به این صورت که مباحث و دروسی که قراره در طول یک ماه مطالعه کنید مشخص بشه. مثلا چه مباحثی از دروس عربی و ریاضی و … باید در طول یک ماه مطالعه بشه. برای راحت تر شدن برنامه میتونین حجمی که قراره مطالعه کنید رو هم مشخص کنید.( مثلا 80 صفحه زیست شناسی از صفحه 20 تا 100)

مرحله برنامه ریزی هفتگی:

در این مرحله باید با توجه به مرحله ی قبل عمل کنید. به این صورت که مثلا 30 صفحه از اون 80 صفحه در مرحله برنامه ریزی ماهانه رو باید در یک هفته مطالعه کنید.

مرحله برنامه ریزی روزانه:

کوچکترین مرحله در برنامه ریزی کنکور مرحله روزانه هست.در این مرحله باید برای خودتون مشخص کنید که مثلا در روز دوشنبه از ساعت 8 تا 10 صبح از صفحه 20 تا 25 فلان مبحث رو مطالعه کنید.

همونطور که قبلا گفته شد خیلی از کنکوری ها می دونن که برای موفقیت در کنکور به یک برنامه ریزی صحیح نیاز دارناما توانایی فراهم کردن همچین برنامه ای رو برای خودشون ندارن.

برای اینکه یک برنامه ریزی خوب متناسب با توان و ظرفیت خودتون دریافت کنید، در هر رشته ای که هستید (تجربی،ریاضی،انسانی،هنر و زبان) می تونین با مشاورین ما تماس بگیرین.

برای مشاوره برنامه ریزی کنکور

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

آزمون آنلاین

جزوات تیزهوشان

مدارک اپلای