هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

کشور کانادا یکی از محبوب ترین کشورهایی است که دانشجویان از سراسر جهان آن را برای ادامه تحصیل و اقامت انتخاب می کنند. در مقایسه با برخی کشورها، هزینه تحصیل در کشور کانادا به صرف تر است، زیرا در بسیاری از دانشگاه های کانادا بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی مختلفی به دانشجو ارائه می شود. به طور کلی هزینه تحصیلی در دانشگاه و دبیرستان های کانادا حدود 20 تا 30 هزار دلار در سال می باشد. این مقدار در برخی با توجه به ایالت محل زندگی، مقطع و رشته تحصیلی متفاوت می باشد، به طوری که می تواند در برخی مواقع هزینه تحصیل وزندگی را شامل شود. دانش آموزان و دانشجویان محترم این نکته را مد نظر داشته باشند که پذیرش از دبیرستان یا دانشگاه به منزله پذیرش خوابگاه یا محل زندگی نیست. بلکه خود دانش آموز یا دانشجو قبل از رفتن به کانادا محل زندگی خود را مشخص کند که می تواند خوابگاه های دانشگاه، اجاره هتل یا آپارتمان یا زندگی در یک خانه با دانشجویان دیگر یا با اهالی خانه را شامل شود. در کانادا زندگی در کنار خانواده های کانادایی در یک خانه بسیار مرسوم بوده و در بسیاری مواقع اهالی خانه وظیفه پخت و پز و وسایل خوراکی دانش آموز یا دانشجو را برعهده می گیرند.

وزارت آموزش و پرورش کانادا سیستمی برای تعیین هزینه های دانشجویان بین الملل در رشته های مختلف راه اندازی کرده است که متقاضیان محترم می توانند برای تعیین دقیق هزینه های خود برای تحصیل در کانادا با مشاوران شریف تماس بگیرند.

 

هزینه تحصیل برای دانشجویان بین الملل در سال 2016-2017
رشته تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری
آموزش 17377دلار 13962
رشته های هنر و تکنولوژی ارتباطات 20571 13150
علوم انسانی 22229 13460
علوم اجتماعی 21604 13557
قضاوت و وکالت 27056 16549
فیزیک و علوم زیستی 24456 13730
ریاضی و علوم کامپیوتر و اطلاعات 25273 13067
مهندسی 26582 15870
معماری و تکنولوژی های مرتبط 22171 20123
کشاورزی و منابع طبیعی 20268 12416
دندانپزشکی 53105 20565
پزشکی 33084
پرستاری 18806 12183
داروسازی 32886 10548
دامپزشکی 58629 8640
رشته های مربوط به سلامت و گردشگری 20117 16031

 

هزینه های ذکر شده در جدول فقط شهریه پرداختی به دانشگاه می باشد که دانش آموزان و دانشجویان باید هزینه های مربوط به خرید کتاب، لوازم التحریر و … را مد نظر داشته باشند. متقاضیان تحصیل در کانادا باید به این نکته توجه داشته باشند که درصورتی که موفق به اخذ بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی نشدند، باید توانایی تامین مالی را به سفارت کانادا اثبات کنند.

براساس داده های مرکز آمار کانادا هزینه های تحصیل در کانادا در سال 18/2017 در مقطع کارشناسی 1/3 درصد نسبت به هزینه های سال گذشته افزایش یافته است.

هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا:

دبیرستان های کانادا برای دانش آموزان مهاجر ایرانی می تواند شامل مدارس خصوصی یا شبانه روزی باشد. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی حدود 20 تا 30 هزار دلار در سال و هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی به دلیل ارائه خدمات غذا و اسکان دانش آموزان در تمام دوران تحصیل حدود 20 تا 40 هزار دلار در سال می باشد. برای اطلاع از تحصیل در دبیرستان های کانادا کلیک کنید.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی:

براساس اداره آمار کانادا میانگین هزینه تحصیل در سال 18/2017 حدود 20 هزار دلار در سال می باشد. در کشور کانادا رشته های هنر و علوم انسانی ارزان ترین رشته ها می باشد. رشته های مهندسی و پزشکی جزو پرهزینه ترین رشته ها در کانادا می باشند که میانگین آن ها حدود 24 هزار دلار در سال می باشد. هزینه های تحصیل در رشته های اقتصاد و مدیریت در کانادا کمتر از میانگین جهانی است که کمتر از 20 هزار دلار در سال است. برای تحصیل در کانادا کلیک کنید.

 

هزینه های ارشد و دکتری

هزینه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری کمتر از هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی می باشد. مرکز آمار کانادا میانگین هزینه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در سال 18/2017 را حدود 13 هزار دلار برآورد کرده است.

 

هزینه پزشکی و دندانپزشکی در کانادا:

براساس آمار ذکر شده در مرکز آمار کانادا هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی حدود 33 هزار دلار، دندانپزشکی 53 هزار دلار، پرستاری 18 هزار دلار و داروسازی 32 هزار دلار در سال برآورد کرده است. همچنین در مقطع ارشد و دکتری در رشته های دندانپزشکی 20 هزار، پرستاری 12 هزار و داروسازی 10 هزار دلار در سال تخمین زده است. در رشته پزشکی با توجه به نوع تخصص و نوع گرایش تحصیلی می تواند هزینه تحصیل متغیر باشد.

 

هزینه زندگی در کانادا

هرچند سفارت کانادا حداقل موجودی و گردش حساب برای دریافت ویزا را حدود 8-10 هزار دلار اعلام کرده است، اما هزینه زندگی و تحصیل در کانادا بیشتر از این مقدار خواهد بود. هزینه زندگی در کانادا براساس محل زندگی و نحوه زندگی شما متفاوت است.

دانشگاه مونترال کانادا هزینه زندگی را برای دانشجویان بین الملل حدود 15 هزار دلار در سال اعلام کرد که شامل هزینه های غذا، مکان، کتاب ها، تلفن و … می شود.

همچنین دانشگاه UBC کانادا که در شهر ونکور واقع است، هزینه زندگی را بدون لحاظ کردن حق بیمه سلامت حدود 15 هزار دلار در سال اعلام کرد (هزینه بیمه سلامت در این ایالت حدود 900 دلار در سال است).

 

 

هزینه های سکونت و منزل:

بیشتر دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین الملل خود خوابگاه یا محل سکونت مشخص می کنند. به طور کلی هزینه اجاره خانه یا آپارتمان از 500 تا 1500 دلار در ماه می باشد که با توجه به ایالت محل زندگی و اینکه در آپارتمان زندگی کنید یا با در یکی از اتاق های خانه این مقدار کم یا زیاد می شود. البته هزینه های دیگر مانند هزینه برق، تلفن، اینترنت و تلوزیون را علاوه بر مقدار ذکر شده بپردازد.

بیشتر دانشگاه های کانادا برای اسکان دانشجو به او کمک می کنند و در قسمت سرویس دانشجویی به تمامی سوالات دانشجو در این زمینه پاسخ خواهند داد. همچنین دانش آموزان می توانند در دبیرستان های شبانه روزی کانادا ثبت نام کنند یا از طریق دبیرستان در خانه یکی از خانواده های مطمئن کانادا که از طرف دولت کانادا مدرک مشخص برای محافظت از دانش آموز را دارند، زندگی کنند.

محل زندگی دانشجویان و دانش آموزان در کانادا به 3 نوع زیر تقسیم می شود:

  • زندگی با یک خانواده کانادایی یا یکی از اتاق های یک خانه (Home Stay)
  • زندگی در خوابگاه دانشجویی (University Accommodation)
  • زندگی در آپارتمان یا خانه دربست خصوصی (Private Accommodation)

 

 

 

سیستم حمل و نقل

با توجه به محل زندگی شما و فاصله شما از محل زندگی هزینه حمل و نقل شما می تواند متفاوت باشد. البته بسیاری از دانشجویان از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنند که هزینه آن کمتر باشد. به طور کلی هزینه حمل و نقل بین 80 تا 110 دلار در ماه متغیر است. البته بسیاری از سیستم های حمل و نقل به دانشجویان و دانش آموزان تخفیف می دهند.

مسئولین هر ایالت موظف به بررسی سیستم حمل و نقل در ایالت خود هستند و شما می توانید از طریق تماس با مسئول حمل و نقل ایالت خود شرایط صلاحیت رانندگی را از آنها بپرسید.

 

بیمه سلامت

تمامی دانشجویان بین الملل موظف به بیمه کردن خود در طول تحصیل می باشند. هزینه بیمه در هر ایالت و با توجه به طول تحصیل شما متفاوت است. ولی به طور کلی ایالت های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مونیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور و ساسکاچوان بیمه دانشجویان بین المللی را براساس دوره تحصیل آن ها پوشش می دهند.

اما در ایالت های نوا اسکوتا، اونتاریو، جزیره پرینس ادوارد و کبک هزینه بیمه به صورت خصوصی برای دانشجویان بین المللی حساب می شود.

به طور کلی هزینه بیمه برای دانشجویان حدودا 800-1000 دلار در سال می باشد.

 

دانش آموزان و دانشجویان محترم باید این نکته را مدنظر داشته باشند که هزینه های زندگی ممکن است نسبت به مجموع هزینه های بالا بیشتر باشد. بنابراین پس از بررسی هزینه های بالا مقداری اضافه همراه داشته باشید.

 

 

دانشجویان عزیزی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند حتما شرایط مربوط به بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی کانادا را مطالعه کنند و برای اطلاع دقیق تر از نحوه بورسیه تحصیلی کانادا با مشاوران شریف تماس بگیرید. بورسیه تحصیلی کانادا می تواند هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا را پوشش دهد.

 

 

 

کلمات کلیدی: هزینه تحصیل در کانادا، هزینه زندگی در کانادا، هزینه تحصیل و زندگی در کانادا، هزینه تحصیل پزشکی در کانادا، هزینه کارشناسی در کانادا، هزینه ارشد در کانادا، هزینه دکتری در کانادا

آزمون آنلاین

جزوات تیزهوشان

مدارک اپلای