تحصیل در آلمان

جهت مشاوره برای تحصیل در آلمان

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی تحصیل در خارج از کشور کلیک کنید


آلمان صنعتی ترین کشور در اروپا است که دارای بهترین دانشگاه ها در زمینه های مختلف مهندسی و پزشکی و … با سطح علمی بسیار قوی در سطح جهان و موسسات علمی نظیر ماکس پلانک و … است که دارای هیات علمی های دارای جایزه نوبل می باشند. مهمترین صنایع این کشور کارخانه های اتومبیل، ماشین آلات سنگین، الکترونیک، صنایع شیمی و کامپیوتر می باشد.

در ادامه به بررسی تحصیل در دبیرستان ها، مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری و هزینه تحصیل و زندگی در آلمان می پردازیم.

تحصیل در آلمان – مقطع ابتدایی و دبیرستان

تحصیلات ابتدایی در کشور آلمان

دوره ابتدایی در آلمان ۴ سال می باشد که از سن ۶ سالگی شروع می شود. پس از این دانش آموزان وارد دوره ۵ یا ۶ ساله می شوند که با گذراندن این دو دوره موفق به دریافت مدرک Hanp tschulabschluss (برای ۹ سال تحصیل) و مدرک Real schulabschluss (برای ۱۰ سال تحصیل) می شوند. با این مدرک دانش آموزان می توانند وارد مدارس فنی یا دبیرستان شوند.

مدارس فنی و دبیرستان های آلمان

معمولا دانش آموزانی که تمایل به ورود سریعتر به بازار کار دارند وارد مدارس فنی می شوند.

افرادی که می خواهند وارد دانشگاه شوند دبیرستان را انتخاب می کنند. دبیرستان های آلمانی دارای سطح علمی بسیار بالایی در جهان می باشند و شامل ۳ نوع دبیرستان می باشد.

دبیرستان عمومی: دانش آموزانی که می خواهند در مدارس فنی ادامه تحصیل دهند و به کار مهارتی مشغول شوند با گذراندن دروسی مانند زبان آلمانی، حساب، تاریخ مشاغل و صنایع دستی پس از فارغ التحصیلی برای کارآموزی وارد محیطی فنی می شوند. همچنین کسانی که در این دوره ۵ یا ۶ ساله نمرات خوبی را کسب کرده باشند، می توانند وارد رشته های تجاری و پزشکی شوند.

دبیرستان متوسط: دانش آموزانی که قصد ورود به بازارکار تجاری یا پزشکی شوند و به عنوان پرستار یا تکنسین پزشکی و … وارد بازار کار در این دوره به تحصیل می پردازند. در این مدارس دانش آموزان دو درس زبان انگلیسی و فرانسوی را به خوبی می گذرانند.

مدرسه گرامر: دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند وارد این مدارس شده و سپس درصورت فارغ التحصیل شدن وارد دانشگاه می شوند.

تحصیل در آلمان – تحصیلات کارشناسی

برای اخذ پذیرش کارشناسی در آلمان، دانش آموز باید در یکی از دانشگاه های ایران قبول شود. قبولی در دانشگاه سراسری یا آزاد و ترم تحصیلی او در پذیرش دانش آموز از دانشگاه ها و کالج های آلمان متفاوت است. زیرا دانشگاه های آلمان شامل کالج و مقطع کارشناسی می باشد که شرایط ورود به هرکدام متفاوت است. تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان به زبان آلمانی می باشد و دانش آموز قبل از ارسال مدارک باید مدرک زبان آلمانی بین الملل خود را دریافت کند. البته برخی کالج ها یک سال دوره زبان آلمانی را قبل از ورود به دانشگاه برای دانش آموزان ارائه می دهند. در سال های اخیر در برخی از دانشگاه ها رشته های خاصی به زبان انگلیسی ارائه می شود که دانش آموزان می توانند با مدرک معتبر انگلیسی در این رشته ها پذیرش شوند.

دانشجویان کارشناسی با ویزای دانشجویی آلمان می توانند در طول هفته ۱۰ ساعت کار کنند که درآمد آن می تواند کمکی برای مخارج زندگی در آلمان باشد.

مدارک لازم جهت پذیرش دوره کارشناسی:

– رزومه تحصیلی و انگیزه نامه تحصیلی

– ریزنمرات تحصیلی و آخرین مدرک تحصیلی ترجمه شده به زبان آلمانی

– مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی معتبر

کارشناسی ارشد و دکتری در آلمان

دانشگاه های کشور آلمان از نظر سطح علمی در رتبه بندی جهانی دارای جایگاه بسیار خوبی هستند. رشته های تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین دانشجویان باید برای ورود به دانشگاه از سوابق علمی خوب و مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی معتبر داشته باشند. برای دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه های آزاد، پیام نور و … لازمه ورود به دانشگاه های آلمان داشتن رزومه علمی قوی می باشد.

لازم به ذکر است کسانی که برای رشته های انگلیسی زبان اقدام به پذیرش می کنند، آشنایی با زبان آلمانی ضروری می باشد. همچنین برای رشته های ارائه شده به زبان آلمانی دوره زبان آلمانی B1 و در برخی رشته B2 جهت شرکت در آزمون DSH ضروری می باشد.

برای پذیرش در برخی دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به مکاتبه با اساتید دانشگاه و نیز ارسال پروپوزال پیشنهادی پایان نامه از طرف دانشجو می باشد ولی برخی دانشگاه ها فقط ارسال مدارک به قسمت پذیرش دانشگاه یا دانشکده کافی می باشد.

در مقطع دکتری ضرورتا باید یک استاد که در زمینه های مورد علاقه شما مشغول به فعالیت است را به عنوان سوپروایزر پایان نامه انتخاب کرده و قبل از ارسال مدارک شروع به مکاتبه با او کنید. در صورتی که استادی به شما جواب مثبت دهد می توانید به ادامه مراحل    پذیرش بپردازید.

نکته مهم: در بیشتر رشته های کشور آلمان در مقطع کارشناسی ارشد بورسیه ای یا کمک هزینه تحصیلی به دانشجو تعلق نمی گیرد، اما دانشجوی دکتری به عنوان کارمند محسوب شده و کمک هزینه بسیار خوبی به دانشجو تعلق می گیرد به طوری که دانشجو می تواند تمام دوران تحصیل خود را با آن سپری کند.

دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی با ویزای دانشجویی آلمان می توانند در طول هفته ۲۰ ساعت کار کنند که با درآمد آن تا حد زیادی زندگی خود را در آلمان بگذرانند.

مدارک لازم برای پذیرش ارشد و دکتری:

هرچند برخی دانشگاه ها ممکن است برای اخذ پذیرش مدارک خاصی را درخواست کنند ولی به طور کلی مدارک زیر برای مقطع ارشد و دکتری نیاز است.

  • ترجمه مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی
  • ریز نمرات دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی
  • کپی صفحه اول پاسپورت با اعتبار بیش از ۶ ماه
  • شش قطعه عکس ۶*۴
  • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
  • رزومه تحصیلی و کاری
  • توصیه نامه از اساتید دانشگاه
  • پروپوزال پیشنهادی (بیشتر برای مقطع دکتری)
  • انگیزه نامه (SOP: Statement of Purpose)

هزینه تحصیل و زندگی در کشور آلمان

هزینه تحصیل در کشور آلمان به نسبت کشورهای فرانسه ارزان تر و نسبت به کشورهای اسکاندیناوی گران تر است. به طور کلی دانشگاه های آلمان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. دانشگاه های خصوصی هزینه کمتری (حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو) در هر ترم نسبت به دانشگاه های خصوصی (۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو) دریافت می کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در کشور آلمان با توجه به نوع زندگی دانشجو و ایالتی که در آن تحصیل می کند، از ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه متغیر می باشد که بیشترین میزان هزینه زندگی مربوط به تهیه مسکن است.

به طور کلی هزینه های زندگی دانشجویی شامل:

* هزینه مسکن

* هزینه ترم های دانشگاه

* هزینه غذا

* هزینه‌های بیمه درمانی

* هزینه‌های نقل و انتقال

* هزینه‌ تلفن و هزینه های جاری

نکته: جهت آگاهی دانش آموزان و دانشجویان عزیز باید این نکته بسیار مهم را متذکر شویم که فقط و فقط مرجع رسمی اخذ پذیرش تحصیلی در هر مقطع یا بورسیه تحصیلی از دانشگاه های آلمان سایت رسمی دانشگاه های آن کشور می باشد و شما می توانید با بررسی وب سایت دانشگاه های این کشور و یا مکاتبه با مسئولان آن، به طورکامل از شرایط تحصیل آگاه شوید. همچنین برای اطلاع از مدارک لازم جهت تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری می توانید اینجا را کلیک کنید.

مشاوران شریف در همه مراحل تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز مانند رزومه تحصیلی و انگیزه نامه تحصیلی و نیز ارسال مدراک به دانشگاه و حتی نحوه مکاتبه با اساتید دانشگاه و دسترسی به قسمت مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی با شما همراه خواهند بود.

منابع تحصیل در آلمان

تحصیل در خارج