دانشگاه بدون کنکور

دانشگاه بدون کنکور یا همان ورود به دانشگاه، بدون شرکت در کنکور سراسری یا کنکور کاردانی به کارشناسی یا کنکور ارشد یکی از راه های تحصیل در دانشگاه و رشته مورد نظر می باشد؛ که بسیاری از دانش آموزان برای ورود به دانشگاه و حتی دانشجویان برای تحصیل در مقاطع بالاتر از آن اطلاع کافی ندارند و یا از شرایط آن آگاه نیستند.

به طور کلی ذکر این مطلب که در بیشتر رشته ها (حتی برخی از رشته های پیراپزشکی) و در همه مقاطع (ارشد و دکتری تابع شرایط خاص) و در همه دانشگاه ها حتی دانشگاه های دولتی امکان تحصیل بدون شرکت در آزمون کنکور وجود دارد. در ادامه به توضیحاتی در این خصوص می پردازیم و در پایان برای اطلاع کامل از شرایط دانشگاه بدون کنکور و تحصیل در رشته مورد نظر بدون شرکت در آزمون، می توانید با مشاوران شریف تماس بگیرید.

مقاطع تحصیلی دانشگاه بدون کنکور

تحصیل در دانشگاه در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کاردانی به کارشناسی در بسیاری از رشته ها برای دانش آموزان و دانشجویان مقطع کاردانی فراهم شده و پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی صورت می پذیرد و به دلیل ظرفیت پذیرش در برخی از دانشگاه ها حتی سوابق تحصیلی نیز تاثیر چندانی ندارد و صرفا اطلاع از زمان و شرایط پذیرش و ثبت نام برای تحصیل در رشته مورد نظر کافی می باشد.

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز با توجه به سوابق تحصیلی و بدون شرکت در آزمون امکان پذیر بوده و با توجه به رزومه دانشجو یا براساس استعداد درخشان صورت می پذیرد.

رشته های تحصیلی بدون کنکور

تقریبا در بیش از 90 درصد از رشته های دانشگاهی از جمله رشته های فنی مهندسی، علوم پایه، کشاورزی، علوم انسانی، هنر و حتی در برخی از رشته های پیراپزشکی پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی صورت می پذیرد. برای اطلاع بیشتر از رشته های بدون کنکور اینجا کلیک کنید.

دانشگاه های بدون کنکور

همه دانشگاه ها حتی دانشگاه های دولتی ، بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

پذیرش در مقطع کارشناسی یا کاردانی در دانشگاه های سراسری، دانشگاه غیر انتفاعی و دانشگاه پیام نور نیازمند مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام قدیم می باشد و توسط سازمان سنجش در دو نوبت مهرماه و بهمن ماه انجام می پذیرد. برای مقطع کاردانی به کارشناسی نیز نیازمند مدرک کاردانی می باشد.

پذیرش بدون کنکور در مقطع کاردانی در دانشگاه های علمی کاربردی و فنی حرفه ای فقط نیازمند مدرک دیپلم می باشد و نیازی به داشتن مدرک پیش دانشگاهی نیست. و برای مقطع کاردانی به کارشناسی نیز داشتن مدرک کاردانی لازم می باشد. تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی و فنی حرفه ای در مقطع کارشناسی به صورت پیوسته نمی باشد.

اخذ پذیرش بدون کنکور در دانشگاه آزاد به صورت زیر می باشد:

کاردانی پیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد: پذیرش در این دوره با داشتن مدرک دیپلم صورت می پذیرد و نیازی به داشتن مدرک پیش دانشگاهی نیست. اکثر رشته های این دوره شبیه رشته های دانشگاه های علمی کاربردی و فنی حرفه ای می باشد.

کاردانی ناپیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد: اخذ پذیرش از رشته های این دوره نیازمند مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام قدیم می باشد و یا داشتن مدرک کاردانی برای افرادی که دیپلم دارند.

کارشناسی  پیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد: رشته ای این دوره در واقع همان رشته های کارشناسی دانشگاه سراسری می باشد و پذیرش بدون کنکور دانشجو در این رشته ها با داشتن مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام قدیم و یا داشتن مدرک کاردانی برای افرادی که دیپلم دارند؛ صورت می پذیرد.

کارشناسی  ناپیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد:

یا پذیرش بدون آزمون دانشجو از کاردانی به کارشناسی می باشد و دانشجو باید مدرک کاردانی داشته باشد.

پذیرش دانشجو در تمامی دوره های بالا بصورت اینترنتی و از طریق سایت دانشگاه آزاد صورت می پذیرد.

برای کسب اطلاع بیشتر از شرایط تحصیل بدون کنکور دانشگاه آزاد اینجا کلیک کنید.

پزشکی و دنداپزشکی بدون کنکور

در حال حاضر هیچ گونه پذیرش بدون کنکور در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در هیچ دانشگاهی وجود ندارد مگر برای رتبه های برتر المپیاد های کشوری.

تکمیل ظرفیت

تکمیل ظرفیت رشته های دانشگاهی نیز به نوعی پذرش بدون کنکور محسوب می شود که در دو نوبت، یکی اوخر مهرماه و بعد از پذیرش اولیه دانشگاه ها و یکی در نوبت بهمن ماه صورت می پذیرد. تکمیل ظرفیت در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کاردانی به کارشناسی و حتی کارشناسی ارشد و برای همه دانشگاه های سراسری، آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی، علمی کاربردی و فنی حرفه ای و برای اغلب رشته ها انجام می پذیرد.

چند نکته:

1- در حال حاضر شرایط ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی با داشتن هر مدرک و سابقه تحصیلی و برای همه افراد امکان پذیر می باشد، اما توجه به این موضوعات که هدف شما از ادامه تحصیل چه می باشد و اینکه به دنبال تحصیل رایگان می باشید یا نه و نوع دانشگاه و … بسیار اهمیت دارد.

2- تحصیل در دانشگاه های بدون کنکور به منزله بی اعتباری مدرک این دانشگاه ها نمی باشد و تحصیل در یک رشته محل با کنکور یا بدون کنکور تفاوتی ندارد و این موضوع در مدرک تحصیلی ذکر نمی شود.

3- نکته دیگر ذکر این نکته که شا دانش آموز گرامی یا دانشجوی عزیز می توانید از دانشگاه های خارج از کشور از جملهکانادا، آلمان، ترکیه، استرالیا و … نیز بر اساس سوابق تحصیلی خود پذیرش بگیرید و تحصیل کنید.

در آخر توصیه می کنیم برای یک انتخاب درست با مشاوران ما تماس بگیرید.