تحصیل در استرالیا

جهت مشاوره برای تحصیل در استرالیا

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی تحصیل در خارج از کشور کلیک کنید


کشور استرالیا با شرایط آب و هوایی بسیار خوب و تنوع فرهنگی و نیز کشوری با زبان رسمی انگلیسی، تکنولوژی بالا و همچنین کیفیت بسیار بالای آموزشی در مقاطع دبیرستان و دانشگاه در بین کشورهای جهان مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در استرالیا می باشد. این کشور با ۲۲ هزار رشته و ۱۱۰۰ کالج و دانشگاه که با توجه به رنکینک سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۱ دانشگاه در بین ۴۰۰ دانشگاه اول دنیا را دارد. علاوه بر این هزینه زندگی و تحصیل مناسب نسبت به آمریکا و انگلیس و کیفیت بالای زندگی و فرصت های شغلی زیاد و امکان اقامت پس از تحصیل دلایل متقنی برای ادامه تحصیل و حتی زندگی در استرالیا می باشند.

درباره استرالیا

کشور استرالیا با آب و هوایی استوایی و معتدل، به عنوان ششمین کشور بزرگ در دنیا به طوری که دور تا دور آن را اقیانوس فراگرفته است. این کشور دارای دو قلمرو اصلی و ۶ ایالت می باشد.

آب و هوا

به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور که در بین اقیانوس های مختلف قرار گرفته است، نقاط شمالی در مواقعی از سال دچار گردباد می شود و نیمی از این سرزمین به صورت نیمه خشک می باشد. البته در جنوب این کشور اوضاع متفاوت است و آب و هوا به صوت معتدل و مدیترانه ای می باشد. به طور کلی به جز مناطق شمالی استرالیا، دیگر مناطق چهارفصل اصلی سال را دارند.

اقتصاد و کیفیت زندگی

کشور استرالیا با رتبه دوازدهم از نظر اقتصاد و رتبه چهارم از نظر امید به زندگی (۸۲ سال) در بین دیگر کشورهای جهان و در آمد ناخالص سالیانه ۳۰ هزار دلار در سال و با ثروتی بالا باعث تبدیل شدن به یکی از بهترین کشورهای برای مهاجرت تحصیلی و کاری در جهان شده است. موقعیت شغلی به دلیل اقتصاد پویای این کشور بسیار خوب است به طوری که شهر ملبورن در سال ۲۰۱۱-۱۲ جایگاه اول مجله اکونومیست را به خود اختصاص داد. این کشور چهارمین صادرکننده دنیا می باشد که مهمترین محصولات صادراتی آن گندم، پشم و انرژی (گاز مایع و زغال سنگ) می باشد.

در ادامه به بررسی تحصیل در دبیرستان ها، مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری و هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا می پردازیم.

تحصیل در مقطع ابتدایی و دبیرستان در استرالیا

تحصیل در کشور استرالیا تا سن ۱۵ سالگی اجباری بوده است و مدارس این کشور به دو نوع خصوصی و دولتی تبدیل شده اند. کیفیت آموز در دبیرستان های این کشور بسیار بالا بوده و دانش آموز پس از دوره ۱۲ ساله دبیرستان و استفاده از برخی کلاس های فنی حرفه ای می تواند وارد بازار کار شود. دوره ابتدایی ۶ تا ۷ سال و دوره دبیرستان ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد که دانش آموز در این دوران ها دروس پایه ای را به صورت اجباری و دروسی دیگر را به صورت اختیاری می گذارند.
کشور استرالیا برای برطرف کردن دغدغه والدین محترم و بالا بردن کیفیت آموزش و تربیت دانش آموزان اقدام به ایجاد شرایط ویژه مانند خوابگاه هایی با امکانات پیشرفته، غذاهای حلال و با کیفیت، بستری مناسب برای نظار خانواده های بر پیشرفت علمی دانش آموز و … را فراهم کرده است.
برای تحصیل در دبیرستان های استرالیا باید دانش آموز در هرمقطعی که می باشد، ریزنمرات و مدرک خود را ترجمه رسمی کرده باشد. همچنین مدرک زبان معتبر مانند آیلتس یا تافل داشته باشد تا به راحتی در یکی از مدارس استرالیا مشغول به تحصیل شود. البته نگران مدرک زبان بین المللی نباشید، زیرا درصورتی که بخواهید می توانید در کشور استرالیا قبل از شروع به تحصیل به دوره زبان انگلیسی بروید و سپس وارد مدرسه شوید.
هزینه تحصیل در مدارس استرالیا بین ۸۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال می باشد، که با توجه به مدارس دولتی و خصوصی متفاوت می باشد.
هزینه تحصیل در دوره زبان در استرالیا حدود ۳۰۰ دلار در هفته می باشد که با توجه به دوره زبان شما می تواند کمی متفاوت باشد.

تحصیل کارشناسی در استرالیا

کارشناسی در استرالیا حدودا شامل ۱۴۰ واحد درسی است که به مدت ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد.
برای تحصیل در دبیرستان های استرالیا باید دانش آموز ۱۲ سال دوره تحصیلی (معادل مدرک پیش دانشگاهی) را گذرانده باشد و ریزنمرات و مدرک خود را ترجمه رسمی کرده باشد. همچنین مدرک زبان معتبر مانند آیلتس یا تافل داشته باشد تا به راحتی در یکی از مدارس استرالیا مشغول به تحصیل شود.
البته در صورتی که موفق به کسب نمره کامل زبان نشوید می توانید دوره یک ساله زبان را در کشور استرالیا گذرانده و سپس وارد دانشگاه های استرالیا شوید.
ترم های تحصیلی در استرالیا شامل دو ترم که از اواخر فوریه شروع و در اواخر نوامبر تمام می شود. البته در برخی دانشگاه ها ترم تابستانه نیز ارائه می شود.
هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی کمی متفاوت می باشد ولی به طور کلی از ۱۵ هزار تا ۳۳ هزار متغیر است.
برای دانشجویان کارشناسی در کشور استرالیا حق کاری تعریف شده است که ۱۰ ساعت در هفته می باشد.
نکته: دانش آموزانی که آخرین مدرک تحصیلیشان دیپلم است می توانند دوره پیش دانشگاهی خود را در مدارس استرالیا گذرانده و سپس وارد دانشگاه های استرالیا شوند.
در مقطع کارشناسی در استرالیا بورسیه های تحصیلی کمی ارائه می شود، ولی به طور کلی دانشجو در این مقطع باید هزینه های تحصیل خود را بپردازد و ممکن است بتواند در سال های پایانی تحصیل از فاند تحصیلی استفاده کند.
مدارک لازم جهت پذیرش دوره کارشناسی:
– رزومه تحصیلی و انگیزه نامه تحصیلی
– ریزنمرات تحصیلی و آخرین مدرک تحصیلی ترجمه شده به زبان انگلیسی
– مدرک زبان انگلیسی معتبر
– توصیه نامه از معلم ها یا اساتید

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در استرالیا

برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی نیاز به اطلاع از ارائه گروه تحقیقاتی مورد علاقه شما در دانشکده مورد نظر است. در صورتی که استادی یا گروه تحقیقاتی در زمینه مورد علاقه شما مشغول به فعالیت می باشند، شما می توانید مدارک خود را برای پذیرش تحصیلی ارسال کنید. دانشجویان برای تحصیل در این مقاطع به دو دسته تبدیل می شوند:
– دانشجویانی که به دنبال بورسیه تحصیلی و فاند تحصیلی می باشند: این دانشجویان باید رزومه تحصیلی قوی و معدلی بالا و نیز برای مقطع دکتری دارای مقاله معتبر باشند. همچنین نمره زبان بالا و توصیه نامه خوب می تواند در میزان بورسیه یا فاند تحصیلی شما به شدت موثر باشد.
– دانشجویانی که با هزینه خود می خواهند در استرالیا مشغول به تحصیل شوند: برای این دانشجویان تنوع دانشگاه ها بیشتر است. ولی به طور کلی به دنبال دانشگاهی باشید که بتوانید پس از گذراندن یک ترم و کسب معدل بالا از کمک هزینه های مالی آن استفاده کنید.
مکاتبه با اساتید و دانشکده قبل از ارسال مدارک به دانشگاه و دریافت جواب مثبت از طرف استاد می تواند در پذیرش شما بسیار موثر باشد، به طوریکه درصد قبولی شما را در آن دانشگاه بالای ۸۰ درصد می رساند.
هزینه تحصیل در تحصیلات تکمیلی در استرالیا از ۱۵ هزار تا ۳۵ هزار در سال متغیر است که وابسته به دانشگاه، رشته تحصیلی و … دارد.
دانشجویان ارشد و دکتری در هفته می توانند به مدت ۲۰ ساعت کار کنند و مقداری از مایحتاج زندگی را تهیه کنند. البته در ترم های تعطیل می توان به صورت تمام وقت به کار مشغول شد.
مدارک لازم برای پذیرش ارشد و دکتری:
۱- ترجمه مدرک و ریزنمرات دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی و برای دکتری مدرک کارشناسی ارشد
۲- مدرک زبان انگلیسی
۳- رزومه تحصیلی و کاری
۴- توصیه نامه از اساتید دانشگاه
۵- پروپوزال پیشنهادی (بیشتر برای مقطع دکتری)
۶- انگیزه نامه (SOP: Statement of Purpose)

هزینه تحصیل و زندگی در کشور استرالیا

با توجه به مطالب بالا هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در زیر آمده است:
– مقطع دبیرستان از ۸۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار
– مقطع کارشناسی از ۱۵ تا ۳۳ هزار دلار
– مقطع کارشناسی ارشد از ۲۰ تا ۳۷ هزار دلار
– مقطع دکتری از ۱۴ تا ۳۷ هزار دلار
هزینه های تحصیل در رشته های خاص مانند پزشکی و دندانپزشکی کمی بیشتر از مقادیر ذکر شده می باشد که با توجه به دانشگاه و ایالت محل تحصیل می تواند متفاوت باشد. برای اطلاع دقیق از هزینه تحصیل در هر دانشگاه و هر رشته می توانید به سایت رسمی آن مراجعه کنید.
هزینه زندگی در استرالیا براساس نوع زندگی و رشته تحصیلی، دانشگاه و محل تحصیل کاملا متفاوت است ولی به طور کلی هزینه هایی مانند بیمه و خرید مایحتاج زندگی و شهریه دانشگاه به صورت اجباری باید پرداخت شود. این هزینه به طور میانگین از ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار در سال می تواند متغیر باشد. بیشترین هزینه زندگی شامل هزینه مکان که می تواند خانه، سوئیت، خوابگاه و یا اتاقی از یک خانه باشد.
اکثر هزینه های زندگی شامل موارد زیر می باشد:
• خوابگاه
• غذا
• بیمه
• پوشاک
• تفریحات
• حمل و نقل
• تلفن

دانشگاه های استرالیا

به طور کلی ۴۳ دانشگاه در کشور استرالیا وجود دارد که در سال ۲۰۱۸ دارای ۲۱ دانشگاه در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان داشته است. دانشگاه های معروف استرالیا شامل دانشگاه های گروه هشت و نیز دانشگاه سیدنی و دانشگاه از جمله دانشگاه های مطرح دراسترالیا می باشد. در زیر لیست مهمترین دانشگاه های استرالیا به همراه رتبه جهانی آنها در سال ۲۰۱۸ آمده است.
۱- دانشگاه The Australian National University با رنک ۲۰ در جهان
۲- دانشگاه The University of Melbourne با رنک ۴۱ در جهان
۳- دانشگاه The University of New South Wales (UNSW Sydney) با رنک ۴۵ در جهان
۴- دانشگاه The University of Queensland با رنک ۴۷ در جهان
۵- دانشگاه The University of Sydney با رنک ۵۰ در جهان
۶- دانشگاه Monash University با رنک ۶۰ در جهان
۷- دانشگاه The University of Western Australia با رنک ۹۳ در جهان

تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

کیفیت بالای آموزشی و پزشکی در استرالیا، وجود دانشگاه های معتبر به همراه تجهیزات با تکنولوژی بالا باعث شده که پذیرش در رشته پزشکی در استرالیا از سخت ترین پذیرش های دنیا می باشد. برای اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور شما باید در یک رشته عمومی (ترجیها رشته های مرتبت با پزشکی) مشغول به تحصیل شوید و پس از دوره کارشناسی یا در سال آخر کارشناسی در صورتی که معدل خوبی داشتید در آزمون های GAMSAT یا MCAT شرکت کنید. در صورت کسب نمره لازم در یکی از این آزمون ها و نیز مدرک زبان معتبر و معدل بالا ممکن است از طرف دانشگاه به مصاحبه حضوری یا تلفنی دعوت شوید. پس از مصاحبه، کمیته پذیرش دانشگاه در صورت کسب حد نصاب نمره نتیجه پذیرش را به شما می دهد.
هزینه تحصیل در رشته پزشکی استرالیا نسبت به رشته های دیگر بالاتر است و ۵۵ تا ۷۵ هزار دلار در سال می باشد. البته بورسیه تحصیلی نیز به برخی دانشجویان با معدل و نمرات بالا در آزمون های ذکر شده تعلق می گیرد.
بورسیه تحصیلی در استرالیا
در کشور استرالیا برای مقاطع مختلف تحصیلی مخصوصا مقاطع تحصیلات تکمیلی بورسیه های زیادی تعلق می گیرد که در صورت دارا بودن رزومه قوی می توان آن ها را دریافت کرد. همچنین در مقطع تحصیلات می توانید با دستیار آموزشی (TA) یا دستیار تحقیقاتی (RA) از کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه استفاده کنید و زندگی و تحصیل خود را بگذرانید. از جمله بورسیه های تحصیلی استرالیا عبارتند از:
– بورسیه تحصیلی علمی (AAS) استرالیا
– بورسیه توسعه ADS یا بلند مدت استرالیا
– بورسیه تحصیلی Andre استرالیا برای دانشجویان بین المللی دوره کارشناسی ارشد
– بورسیه پژوهشی تحصیلی (IPRS) استرالیا مخصوص دانشجویان ارشد و دکتری بین المللی
– بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه آدلاید استرالیا (ASI)
– بورسیه پژوهشی دانشگاه کورتین
– بورسیه تحصیلی استرالیا– تحقیقات علمی فلیندرز (FIPRS) دانشگاه آدلاید استرالیا
– بورسیه تحصیلی علمی لاتروب(AES) استرالیا
– بورسیه های تحصیلی مکواری استرالیا
– بورسیه بین المللی دانشگاه ملبورن استرالیا (MRS)
– Endeavour Scholarship

نکته: جهت آگاهی دانش آموزان و دانشجویان عزیز باید این نکته بسیار مهم را متذکر شویم که فقط و فقط مرجع رسمی اخذ پذیرش تحصیلی در هر مقطع یا بورسیه تحصیلی از دانشگاه های استرالیا سایت رسمی دانشگاه های آن کشور می باشد و شما می توانید با بررسی وب سایت دانشگاه های این کشور و یا مکاتبه با مسئولان آن، به طورکامل از شرایط تحصیل آگاه شوید.

مشاوران شریف در همه مراحل تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز مانند رزومه تحصیلی و انگیزه نامه تحصیلی و نیز ارسال مدراک به دانشگاه و حتی نحوه مکاتبه با اساتید دانشگاه و دسترسی به قسمت مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی با شما همراه خواهند بود.

تحصیل در خارج