تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا
تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

اکثر دانش آموزان و دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا ، اخذ پذیرش از مدارس یا دانشگاه های کانادا را دور از ذهن یا بسیار رویایی می پندارند. ابتدا باید عرض کنیم که اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا و حتی دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های این کشور در صورتی که اطلاعات و آگاهی های لازم در این زمینه را داشته باشید، بسیار راحت تر است از آنچه تصور می کنید. نحوه اخذ پذیرش از دبیرستان ها و دانشگاه های کانادا در ادامه ارائه شده است. در آخر برای پاسخ به سوالاتی که در ذهن خود دارید، می توانید با مشاوران شریف تماس بگیرید.

تحصیل در دبیرستان های کانادا

در کشور کانادا دبیرستان ها به دو نوع خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که دوره دبیرستان برای دبیرستان های دولتی و خصوصی ۳ سال می باشد (به استثنا استان کبک). علاوه براین تدریس در این دبیرستان ها با توجه به ایالت محل تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارائه می شود. تحصیل در دبیرستان های دولتی برای دانش آموزان بین الملل، در صورتی که شرایط تحصیل در این دبیرستان ها را داشته باشند با پرداخت شهریه ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار در سال امکان پذیر خواهد بود. البته بیشتر دانش آموزان بین المللی می توانند به راحتی در دبیرستان های خصوصی کانادا مشغول به تحصیل شوند که شهریه این دبیرستان ها بین ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار در سال می باشند.

مدارک لازم برای تحصیل در دبیرستان های کانادا شامل موارد زیر می باشد:

– کارنامه تحصیلی مقطع قبلی تحصیلی به صورت ترجمه رسمی

– مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (که البته در بسیاری از موارد الزامی نیست)

– شرایط اقامت در کانادا

نکته مهم در خصوص تحصیل در دبیرستان های کانادا

۱- داشتن اقامت کانادا همراه خانواده می باشد

۲- در صورت عدم همراهی یکی از والدین دانش آموز، پیدا کردن خانواده ای کانادایی که دانش آموز با آن ها زندگی کند (Home stay)

۳- و یا نهایتا زندگی در خوابگاه های مخصوص اقامت تحصیلی می باشد که در این مورد نیز چون والدین همراه دانش آموز نیستند، نیاز است تا دانش آموز تحت مراقبت و نظارت فرد بالغی در کانادا قرار بگیرد.

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

در این مقطع دانش آموز می تواند از کالج ها یا دانشگاه های کانادا پذیرش بگیرید. لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه های کانادا به مراتب معتبرتر از کالج ها می باشد. نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا اقدام از طریق سایت رسمی دانشگاه مورد نظر در زمان مناسب می باشد.

 

 

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس عبارتند از:

۱- مدارک دوره دبیرستان و ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی

۲- رزومه تحصیلی

۳- انگیزه نامه تحصیلی

۴- مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (که در برخی موارد و برای برخی از رشته ها ضروری نیست که در این صورت، دانش آموز قبل از ورود به دوره لیسانس یک دوره زبان را سپری می کند)

هزینه تحصیل و زندگی در دوره لیسانس در دانشگاه های کانادا در صورتی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی یا فاند تحصیلی نشوید، سالیانه بین ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار می باشد.

همچنین تحصیل در دوره هایی مانند دوره کالج، دوره سرتیفیکیت، دوره دیپلما، دوره مقدماتی لیسانس و .. در کانادا رایج می باشد که برای دانش آموزان ایرانی در این مقطع، بهترین گزینه همان اخذ پذیرش در دوره لیسانس از دانشگاه های معتبر می باشد.

نکته: در دوره کارشناسی یا لیسانس در دانشگاه های کانادا بورسیه تحصیلی به برخی دانشجوها براساس شرایط خاص به صورت محدود، مخصوصا شرایط معدل بالا تعلق می گیرد.

 

لیست بهترین دانشگاههای کانادا

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

تحصیل در دوره ارشد و دکتری (تحصیلات تکمیلی) در کشور کانادا به مراتب نسبت به دوره دبیرستان و کارشناسی، محدودیت های بسیار کمتری دارد. مهمترین نکته برای دوره تحصیلات تکمیلی اخذ بورسیه تحصیلی یا فاند (کمک هزینه تحصیلی) در این مقاطع در بسیاری از رشته های مختلف می باشد.

دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقطع ارشد و دکتری از دو روش معمول استفاده می کنند.

۱- ارسال مستقیم مدارک براساس شرایط مورد نیاز دانشگاه (نمره تافل و شرط معدل و …)

۲- مکاتبه با اساتید دانشکده قبل از ارسال مدارک و جلب رضایت یکی از آن ها برای اخذ پذیرش تحصیلی (در این روش احتمال اخذ بورسیه تحصیلی یا فاند تحصیلی نسبت به روش اول بسیار بیشتر است)

مدارک و شرایط مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در مقاطع فوق لیسانس و دکتری شامل:

۱- مدارک دوره کارشناسی و ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی

۲- معدل دوره کارشناسی حداقل ۱۵ ( و برای برخی از دانشگاه ها حداقل ۱۴)

۳- رزومه تحصیلی

۴- انگیزه نامه

۵- حداقل دو توصیه نامه از اساتید دانشگاهی

۶- مدرک زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS و … و یا مدرک بین المللی زبان فرانسوی برای دانشگاه های فرانسوی زبان

برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه های کانادا باید از طریق سایت دانشگاه مربوطه در زمان اعلام شده از طرف دانشگاه اقدام نمائید.

بورسیه تحصیلی کانادا

کشور کانادا در سال های مختلف براساس شرایط اقتصادی و سیاسی خود، بورسیه های تحصیلی خاصی را تحت عناوین مختلف در ایالت ها و دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین الملل یا دانشجویان بومی خود ارائه می کند.

بورسیه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری از جمله:

– بورس تحصیلی Banting Postdoctoral Fellowships

– بورس تحصیلی Canada Graduate Scholarships

– بورس تحصیلی IDRC

– بورس تحصیلی NSERC

– بورس تحصیلی Organization of American States) OAS)

– بورس تحصیلی Vanier

– بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد Vanier

– و انواع بورسیه های تحصیلی دانشگاه ها مانند Manitoba، Waterloo، Calgary و …

و از جمله فاندهای تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که شامل:

– کمک هزینه تدریس Teaching Assisstantship (TA)

– فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship (RA)

به یاد داشته باشید که شرایط بورسیه تحصیلی و فاند تحصیلی هر دانشگاه یا استاد دقیقا در سایت رسمی آن دانشگاه یا سایت رسمی ارگان های وابسته در کشور کانادا می باشند.

تحصیل در کانادا در پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا با ایران متفاوت می باشد و داوطلب باید مدرک لیسانس در رشته های پایه مانند زیست، شیمی و … را اخذ نموده باشد یا دانشجوی سال آخر دوره لیسانس یکی از این رشته ها باشد و سپس در آزمون پزشکی کانادا به نام MCAT برای پزشکی و آزمون DMD برای دندانپزشکی شرکت کند. دانشجو در صورت کسب نمره لازم در این آزمون ها، می تواند وارد رشته پزشکی یا دندانپزشکی در کشور کانادا شده و پس از سه سال تحصیل بعد از دوره لیسانس مدرک پزشکی یا دندانپزشکی خود را دریافت نماید.

نکته: دانشجویانی که دوره کارشناسی را در رشته های پایه در کشور کانادا گذارنده باشند، شرایط بهتری برای اخذ پذیرش در دوره پزشکی یا دندانپزشکی را دارند.

برخی از ویژگی های تحصیل در کانادا :

– اعتبار علمی بالای دانشگاه های کانادا

– شرایط کاری مناسب بعد از اتمام دوره تحصیلی

– هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در مقایسه با برخی کشورهای اروپایی و کشور آمریکا

– وجود جامعه بزرگ دانشجویان ایرانی که مشغول به تحصیل در کانادا هستند

در آخر جهت آگاهی دانش آموزان و دانشجویان عزیز باید این نکته بسیار مهم را متذکر شویم که فقط و فقط مرجع رسمی اخذ پذیرش تحصیلی در هر مقطع یا بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کانادا سایت رسمی دولت کانادا یا دانشگاه مورد نظر می باشد و مطمئنا شما می توانید به راحتی با بررسی وب سایت دانشگاه های این کشور و یا مکاتبه با مسئولان آن، به طورکامل از شرایط تحصیل آگاه شوید.

 

سیستم آموزشی کشور کانادا به صورت فدرالی مدیریت نمی شود و هر ایالت و قلمرو کانادا به صورت جداگانه قوانین و مقررات خاصی برای آموزش خود تنظیم می کنند که البته تا حدود زیادی مشابه یکدیگر هستند. به طور کلی در اکثر ایالت های کانادا شروع دوره تحصیلی ماه سپتامبر (September) حدودا مهر و پایان آن ماه ژوئن (June) حدودا خرداد یا تیر می باشد.

 

هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی جهت ادامه تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت می کنند. در این میان تعدا بسیار کمی از دانشجویان با اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کانادا به تحصیل می پردازند. در این مطلب تمامی شرایط بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط اخذ آن را توضیح خواهیم داد. در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید می توانید با مشاوران شریف تماس بگیرید.

 

دانشگاه های کانادا

 

در سال ۲۰۱۶ در کشور کانادا ۹۶ دانشگاه به پذیرش ۱٫۸ میلیون دانشجو پرداخت. براساس معتبرترین رتبه بندی جهانی (QS) در سال ۲۰۱۸ کشور کانادا ۴ دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان و ۱۳ دانشگاه در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان داشته است. (جهت مقایسه بین دانشگاه باید گفت دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین دانشگاه ایران در رتبه ۴۷۱ دانشگاه های جهان قرار دارد)

 

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل در کانادا رایگان

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در کانادا در پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل در کانادا در پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا با ایران متفاوت می باشد و داوطلب باید مدرک لیسانس در رشته های پایه مانند زیست، شیمی و … را...
  • 60
  • رتبه مطلب: بدون رتبه
More
بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

 کشور کانادا در سال های مختلف براساس شرایط اقتصادی و سیاسی خود، بورسیه های تحصیلی خاصی را تحت عناوین مختلف در ایالت ها و دانشگاه های...
  • 55
  • رتبه مطلب: بدون رتبه
More
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

تحصیل در دوره ارشد و دکتری (تحصیلات تکمیلی) در کشور کانادا به مراتب نسبت به دوره دبیرستان و کارشناسی، محدودیت های بسیار کمتری دارد. مهمترین نکته...
  • 42
  • رتبه مطلب: بدون رتبه
More
RSS
سایر عناوین

تحصیل در کانادا در پزشکی و دندانپزشکی

مدیر سایت
تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا با ایران متفاوت می باشد و داوطلب باید مدرک لیسانس در رشته های پایه مانند زیست، شیمی و … را اخذ نموده باشد یا دانشجوی سال آخر دوره لیسانس یکی از این رشته ها باشد و سپس در آزمون

بورسیه تحصیلی کانادا

مدیر سایت

 کشور کانادا در سال های مختلف براساس شرایط اقتصادی و سیاسی خود، بورسیه های تحصیلی خاصی را تحت عناوین مختلف در ایالت ها و دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین الملل یا دانشجویان بومی خود ارائه می کند.


تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

مدیر سایت
تحصیل در دوره ارشد و دکتری (تحصیلات تکمیلی) در کشور کانادا به مراتب نسبت به دوره دبیرستان و کارشناسی، محدودیت های بسیار کمتری دارد. مهمترین نکته برای دوره تحصیلات تکمیلی اخذ بورسیه تحصیلی یا فاند (کمک هزینه تحصیلی) در این