تحصیل در ایتالیا

جهت مشاوره برای تحصیل در ایتالیا

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی تحصیل در خارج از کشور کلیک کنید


دانشگاه های مدرن و با کیفیت در ایتالیا در قرن 12ام تاسیس و از قدیمی ترین دانشگاه های مغرب زمین می باشند. کشور اروپا در بسیاری از زمینه های علمی و آموزشی مخصوصا طراحی، معماری، علوم کاربردی و هنر در جهان پیشتاز است. تحقیقات علمی یکی از پارامترهای استراتژیک برای حفظ کیفیت بالای آموزش و کسب تکنولوژی های بالاتر در جهان می باشد. تحصیل در ایتالیا باعث ایجاد فرصت های زیادی برای پیشرفت بیشتر در زندگی آکادمیک و نیز فرصت های شغلی در کل دنیا می شود. به طور کلی دلایل زیادی برای انتخاب کشور ایتالیا برای ادامه تحصیل وجود دارد. از جمله:

–         وجود چندین دانشگاه با رنکینگ بالا در جهان

–         یک از کشورهای با هزینه تحصیل و زندگی کم نسبت به کشورهای دیگر جهان

–         نزدیکی به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا و امکان مسافرت های بدون دردسر و راحت به کشورهای دیگر

–         کشوری تاریخی و کهن با عجایب بسیار

–         دوره ها و مقاطع تحصیلی مختلف ارائه شده به زبان انگلیسی در رشته های متفاوت

–         محیطی مملو از هنر، معماری های زیبا و مدهای جدید و بهترین کشور برای تحصیل در رشته های هنری

در ادامه به بررسی تحصیل در دبیرستان ها، مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری و هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا می پردازیم.

مقطع ابتدایی و دبیرستان در ایتالیا

تحصیل در دوره ابتدایی در کشور ایتالیا از پنج سالگی ایجاد می شود و به مدت پنج سال نیز ادامه می یابد. پس از دوره ابتدایی دانش آموزان وارد دوره متوسطه می شوند که مدت زمان آن 3 سال می باشد. پس از این دوره امتحانات داخلی برگزار می شود. پس از آن دوره دوم دبیرستان به مدت پنج سال آغاز می شود و در پایان این دوره تمامی دانش آموزان در امتحانات سراسری شرکت کرده و دیپلم (Diploma di Maturita) خود را اخذ می کنند.

کارشناسی و ارشد 5 ساله در ایتالیا

دوره کارشناسی در ایتالیا 3 تا 4 سال به طول می انجامد. دانشگاه های ایتالیا در برخی رشته ها برای کارشناسی ارشد 5 ساله دانشجوی می پذیرند. به طور کلی در کشور ایتالیا دوره کارشناسی با هدف تخصص در یک رشته و زمینه خاص طراحی شده است که انتظار می رود دانشجو پس از فارغ التحصیلی بتواند در رشته تحصیلی خود تخصص لازم برای کار در شرکت ها، کارخانه ها و مراکزی که تخصص او را جذب می کنند را داشته باشد.

دانش آموزان ایرانی برای ورود به دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی باید پیش دانشگاهی خود را گذرانده باشند و 12 سال دوره دبستان و دبیرستان را پشت سر گذراند. همچنین علاوه بر ارسال مدارک لازم و مدرک زبان ایتالیایی و یا انگلیسی نیاز به گذراندن آزمون ورودی در برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه پلی تکینک میلان را دارند.

آزمون ورودی برای دانشگاه های مختلف:

این آزمون براساس دانشگاه و رشته می تواند تغییر کند. ولی به طور کلی از آن جایی که شما باید در رشته مورد علاقه خود و براساس رزومه و رشته دبیرستان، رشته دانشگاهی خود را انتخاب کنید. بنابراین آزمون ورودی رشته انتخابی شما از درس های دبیرستان شما خواهد بود. مثلا دانش آموز علاقه مند به تحصیل در رشته های مهندسی باید در آزمون شامل دروس ریاضی، فیزیک، انگلیسی و درک کلامی را پشت سر بگذرانند.

یا رشته معماری باید آزمون شامل دروس تاریخ، ریاضی و فیزیک، طراحی و ارائه کردن، اطلاعات عمومی و منطق را پشت سر بگذرانند.

یا برای برخی رشته ها محیط زیست و شهرسازی مصاحبه حضوری یا با استفاده از نرم افزار های اینترنتی به صورت آنلاین از دانشجو گرفته می شود.

بنابراین گام اول دانش آموز برای پذیرش تحصیلی انتخاب رشته مورد علاقه و سپس دانشگاه در ایتالیا می باشد. پس از آن با مطالعه دقیق روند پذیرش در رشته مورد نظر می تواند از فرم ها، آزمون ها و حداقل شرایط مورد نیاز اطلاع پیدا کند. البته از طریق تماس با مشاوران شریف می توانید به راحتی از تمامی شرایط تحصیل در دانشگاه های ایتالیا مطلع شوید.

مدارک لازم جهت پذیرش دوره کارشناسی:

– رزومه تحصیلی و انگیزه نامه تحصیلی

– ریزنمرات تحصیلی و مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی فارسی و ترجمه شده (ایتالیایی برای رشته های ایتالیایی زبان و انگلیسی برای رشته های انگلیسی زبان)

– مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی معتبر (B1 برای رشته های ایتالیایی زبان و تافل بالای 80 یا آیلتس بالای 6 برای رشته های انگلیسی زبان)

اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری و یک سری فتوکپی کامل از کلیۀ صفحات مدارک ترجمه شده و فارسی

– کپی از صفحۀ اول پاسپورت

-پرینت انتخاب رشته امضا شده توسط دانشجو

کلیۀ دانشجویان موظف به مطالعۀ سایت دانشگاه منتخب خود می باشند، که در صورت نیاز، فرم ان لاین جهت معرفی خود به دانشگاه را پر نمایند.

کارشناسی ارشد و دکتری در ایتالیا

دانشجویان ایرانی در طول چند سال اخیر تمایل زیادی به تحصیل در دوره های ارشد و دکتری در ایتالیا را درند. دلایل زیادی برای تحصیل در این کشور وجود دارد از جمله:

·        هزینه تحصیل و زندگی تقریبا پایین نسب به کشورهای دیگر اروپایی

·        دانشگاه های با رنکینگ بالا در جهان

·        پذیرش نسبتا ساده تر از کشورهای دیگر

·        عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی بین المللی در برخی رشته و مقاطع تحصیلی

·        سهولت دریافت ویزا برای دانشجویان ایرانی به دلیل روابط نسبتا خوب سیاسی

·        ارائه بورسیه های تحصیلی از 4000 تا 11000 برای دانشجویان ارشد و دکتری و ….

برای مقطع ارشد در دو ترم پاییز و زمستان و در برخی دانشگاه ها در دو ترم پاییز و بهار ارائه می شود که ضرب الاجل اقدام برای پذیرش در این دوره ها با توجه به دانشگاه متفاوت است. برای ترم پاییز از شهریور تا بهمن ماه سال قبل از آن و برای ترم زمستان از دی ماه سال قبل تا اردیبهشت همان سال به پذیرش آنلاین می پردازند.

مدارک لازم برای پذیرش ارشد و دکتری:

هرچند برخی دانشگاه ها ممکن است برای اخذ پذیرش مدارک خاصی را درخواست کنند ولی به طور کلی مدارک زیر برای مقطع ارشد و دکتری نیاز است.

1-    ترجمه مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی به انگلیسی و ایتالیایی

2-    ریز نمرات دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی به انگلیسی و ایتالیایی

3-    کپی صفحه اول پاسپورت

4-    عکس

5-    مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی (براساس رشته و دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید)

6-     رزومه تحصیلی و کاری به همراه فهرست مقالات و کتب تالیفی

7-    توصیه نامه از اساتید دانشگاه

8-    پروپوزال پیشنهادی (بیشتر برای مقطع دکتری)

9-    انگیزه نامه (SOP: Statement of Purpose)

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

پزشکی در ایتالیا یکی از ارزان ترین دوره ها در اروپا می باشد به طوری که هزینه تحصیل در دوره پزشکی ایتالیا حدودا 600 تا 3800 یورو در سال می باشد که این هزینه با اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی می تواند به 500 یورو در سال نیز کاهش یابد. 9 دانشگاه در ایتالیا دوره پزشکی را به زبان های انگلیسی ارائه می دهند. علاوه بر این 40 دانشگاه دوره های پزشکی و پیراپزشکی را به زبان ایتالیایی ارائه می دهند.

تست آی مت یا The International Medical Admissions Test (IMAT)، آزمون 60 سوالی به زبان انگلیسی ویژه متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی، مراقبت های ویژه و حتی دوره جراحی در ایتالیا می باشد. علاوه بر این آزمون های دیگری مانند BMAT و OET نیز برای ورود به دوره پزشکی در دانشگاه های ایتالیا برگزار می گردد. آزمون IMAT در ایتالیا و در کشورهایی مانند امارات و دبی و فقط یک بار درسال برگزار می شود.

دوره های مختلف تحصیلی پزشکی و پیراپزشکی در ایتالیا به صورت زیر است:

·        پزشکی عمومی 4-6 سال

·        دامپزشکی 6 سال

·        دندانپزشکی 5-6 سال

·        داروسازی 5-6 سال

·        پرستاری 3-4 سال

·        تخصص پزشکی 3-6 سال

شرایط اخذ پذیرش رشته های پزشکی:

–         شرکت در آزمون ورودی کتبی و شفاهی

–         گواهی پایان تحصیلات متوسطه و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات هر دو مقطع

–         گذرنامه

–         مدرک زبان ایتالیایی استرنی

دوره های تخصص:

–         شرکت در آزمون ورودی کتبی و شفاهی

–         دانشنامه مقطع کارشناسی همراه با ریز نمرات

–         گذرنامه

–         مدرک زبان انگلیسی (برای دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی) و یا مدرک زبان ایتالیایی ( برای دوره های ارائه شده به ایتالیایی)

–         دو توصیه نامه استاد

–         رزومه

–         انگیزه نامه تحصیلی

–         پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی

–         خلاصه موضوع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

–         فهرست مقالات و نشریات و یا هر مدرک دیگری که بتواند در ارزشیابی موثر واقع شود.

براساس قوانین سفارت ایتالیا در ایران بدینوسیله به اطلاع دانشجویانی که متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، رشته های بهداشت و سلامت و معماری می باشند موظفند که در سایت www.universitaly.it ثبت نام اینترنتی انجام دهند.

 

هزینه تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا

هزینه تحصیل در کشور ایتالیا به نسبت کشورهای دیگر اروپایی با سطح بالای آموزشی ارزان تر است. به طور کلی هزینه زندگی و تحصیل به شرایط شما و مدارک تحصیلی شما و نیز نحوه مدیریت منابع مالی وابسته است.

شهریه دانشگاه های ایتالیا در مقاطع کارشناسی تا دکتری می تواند از 400 تا 3000 یورو در سال برای دوره های مختلف تحصیلی و رشته های مختلف متغیر باشد. البته برای تعیین دقیق هزینه تحصیلی باید به سایت دانشگاه مراجعه کرد. همچنین در بسیاری از دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان کم بضاعت تخفیف در نظر می گیرند و هزینه تحصیلی حدود 500 یورو در سال می شود.

هزینه زندگی دانشجویی در کشور ایتالیا با توجه به نوع زندگی دانشجو و ایالتی که در آن تحصیل می کند، از 400 تا 500 یورو در ماه متغیر می باشد و برای هر نفر حدود 200-300 یورو به این مبلغ اضافه می شود.

به طور کلی هزینه های زندگی دانشجویی شامل:

* هزینه مسکن

* هزینه ترم های دانشگاه

* هزینه غذا

* هزینه‌های بیمه درمانی

* هزینه‌های نقل و انتقال

* هزینه‌ تلفن و هزینه های جاری

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

·        بورسیه های استانی: که براساس شرایط مالی دانشجو توسط استان محل تحصیل دانشجو تعیین می شود. شرط استفاده از این بورسیه، پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه های ایتالیا می باشد.

·        بورسیه تحصیلی دانشگاه: این بورسیه تحصیلی براساس سوابق علمی دانشجو ارائه می شود. البته در مقطع دکتری این بورسیه و کمک هزینه به شکل های مختلف به دانشجویان ارائه می شود. در بسیاری از دانشگاه ها با اخذ بورسیه تحصیلی هزینه های تحصیل و زندگی برای دانشجو تقریبا صفر می شود.

·        وام های بانکی بدون وثیقه: این وام ها به صورت قرض به دانشجو ارائه می شوند و پس ار فارغ التحصیلی باید به بانک برگردانده شود.

مدارک زبان ایتالیایی مورد قبول سفارت ایتالیا در ایران:

به اطلاع دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا می رساند که وزارت امور خارجه وهمکاری های بین المللی و وزارت علوم و تحقیقات کشورایتالیا مدارک زبان ایتالیایی زیررا در کنار سایر مدارک مورد تایید در کشور ایتالیا به رسمیت می شناسد و جهت تحصیل در دانشگاه های آن کشور معتبر می باشد:

–         مدرک زبان ایتالیایی صادره از دانشگاه پروجا (CELI) (WWW.CVCL.IT)

–         مدرک زبان ایتالیایی صادره از دانشگاه سی انا (CILS) (CILS.UNISTRASI.IT)

مدارک فوق الذکر جهت ثبت نام در تمامی مقاطع دانشگاهی اعم از (لیسانس و فوق لیسانس) B1 می باشد .

مدارک نامبرده – که توسط نمایندگی های معتبر در سراسر جهان صادر می شود- در کشور جمهوری اسلامی ایران توسط مدارس زیر ارائه می گردد:

1-    مدرسه ایتالیایی “پیترو دلا واله” تهران (www.scuolaitalianatehran.com)

2-    موسسه “سخن سرایان” اصفهان (www.sokhansarayan.com/it)

3-    مجتمع فنی تهران (www.mftght.com)

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا

– اصل گذرنامه و یک نسخه کپی از صفحه اول

– فرم پر شده و تایپ شده درخواست روادید (با الصاق عکس+یک قطعه عکس اضافه)

– یک نسخه از پذیرش دانشگاه

 -کپی رزرو بلیط یا اصل بلیط به مقصد ایتالیا به نام دانشجو

– رزرو هتل (حداقل 10 روز اول اقامت) به نام دانشجو و در شهری که دانشجو قصد تحصیل دارد

– پرینت گردش 3 ماهه اخیربه زبان انگلیسی شخص دانشجو یا یکی از والدین دانشجو (در صورت ارائه پرینت حساب والدین ترجمه شناسامه آنان الزامی می باشد)

مبلغ 50 یورو جهت صدور ویزای دانشجویی

تبصره:

متقاضیان ترم اول بایستی بلیط را بعد از 15 آگست رزرو نمایند.

 متقاضیان ترم دوم بایستی بلیط را بعد از 15 فوریه رزرو نمایند.

دانشجویان مقطع دکترا رزرو بلیط و هتل را بر اساس تاریخ شروع دوره تحصیلی بایستی ارائه دهند.

دانشجویان موظفند مدارک فوق را با وقت قبلی(از طریق ارسال ایمیل)  به بخش دانشجویی  کنسولگری تحویل دهند.

studi.teheran@esteri.it

 

پرونده های با مدارک ناقص به هیچ عنوان پذیرفته نمی شود

نکته: دانش آموزان و دانشجویان عزیز باید این نکته بسیار مهم را متذکر شویم که مرجع رسمی اخذ پذیرش تحصیلی در هر مقطع یا بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا سایت رسمی مدارس و دانشگاه های آن کشور می باشد و شما می توانید با بررسی وب سایت دانشگاه های این کشور و یا مکاتبه با مسئولان آن، به طورکامل از شرایط تحصیل آگاه شوید.

مشاوران شریف در همه مراحل تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز مانند رزومه تحصیلی و انگیزه نامه تحصیلی و نیز ارسال مدراک به دانشگاه و حتی نحوه مکاتبه با اساتید دانشگاه و دسترسی به قسمت مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی با شما همراه خواهند بود.

تحصیل در خارج