تحصیل در ترکیه

جهت مشاوره برای تحصیل در ترکیه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی تحصیل در خارج از کشور کلیک کنید


در این مطلب نحوه اخذ پذیرش، تحصیل در دبیرستان ها و دانشگاه های ترکیه به طور کامل ارائه می شود. در نهایت اگر در زمینه تحصیل در ترکیه و نحوه ی اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه سوالاتی برای شما باقی ماند، می توانید با مشاوران شریف تماس بگیرید.

تحصیل در دبیرستان‌های ترکیه

برای تحصیل در ترکیه لازم است بدانید دوره‌ دبیرستان در کشور ترکیه چهار سال است و این دبیرستان ها یا دولتی می باشند یا خصوصی و رشته‌های‌ ریاضی، فیزیک، علوم‌ تجربی، علوم‌ انسانی و فنی‌ در این دبیرستان ها تدریس می شود. در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ مدرک‌ دیپلم‌ به‌ دانش‌آموزان‌ ارائه می گردد.

زبان تدریس در ترکیه

زبان تدریس در کلیه مدارس ترکیه زبان رسمی این کشور یعنی زبان می باشد. (به استثنا مدرسه ایرانیان استانبول)

عموما تحصیل در مدارس دولتی برای دانش آموزان ترکیه و دانش آموزان کشورهای خارجی به صورت رایگان است و در مدارس خصوصی از دانش آموزان شهریه اخذ می گردد که مقدار آن با توجه مدارس و امکانات آن ها متفاوت می باشد.

داشتن اقامت والدین یکی  از شرایط برای تحصیل دانش آموز در مدارس ترکیه می باشد. معادل سازی مقطع تحصیلی دانش آموز باید قبل از ثبت نام انجام شود و مدارک سال های قبل برای ارائه به مدارس ترکیه باید ترجمه گردد.

شرایط ثبت نام در مدرسه ایرانیان استانبول

مدرسه ايرانيان استانبول تركيه، زير نظر وزارت امور خارجه ايران فعاليت دارد و سيستم آموزشي آن دقيقا مانند ايران است و تدریس در این مدرسه به زبان فارسي می باشد.

زمان ثبت نام دانش آموزان از اول تیرماه شروع می شود و اولیاء می توانند در روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۳ همراه با مدارک لازم، جهت ثبت نام فرزند خود به مجتمع آموزشی فجر استانبول مراجعه نمایند.

مدارک لازم برای تحصیل در این مدرسه شامل گذرنامه، مدرک تاییدیه اقامت و مدارک تحصیلی پایه یا دوره قبلی دانش آموزان می باشد که باید از طرف اداره آموزش و پرورش منطقه / ناحیه محل تحصیل قبلی تایید شود. در صورتی که نیاز به ارائه مدارک به مدارس، دانشگاه ها یا ادارات ترکیه را نداشته باشید، نیازی به ترجمه مدارک تحصیلی نیست.

تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس

برای ورود به دانشگاه های کشور ترکیه باید فارغ التحصیل دوره دبیرستان یا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشید. دانشگاه های ترکیه بر اساس امتیاز آزمون های ورودی اعمال شده از سوی خود دانشگاه ها (که به نام YOS معروف هستند) و در برخی از موارد امتیاز آزمون ورودی دانشگاه های کشور دانشجویان خارجی (برای دانش آموزان ایرانی کنکور)، آزمون های بین المللی و معدل دوره متوسطه، اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع لیسانس می کنند.

آزمون YOS یا همان آزمون دانشجویان خارجی، آزمونی است که همه ساله از سوی دانشگاههای دولتی و خصوصی کشور ترکیه برای دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، برگزار می شود. بیشتر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه نسبت به پذیرش دانشجویان خارجی اقدام می نمایند. برای قبولی در آزمون YOS باید آشنایی کامل با این آزمون داشته باشید. زمان برگزاری این آزمون برای دانشگاه های مختلف متفاوت و معمولا از اردیبهشت ماه تا اوایل تیر ماه می باشد.

لازم به ذکر است دانشگاه های ترکیه ای که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، مدارک آزمون های معتبر بین المللی مانند SAT، TOEFL و یا GCE Advanced Level را به عنوان مدرک مورد نیاز مورد بررسی قرار می دهند.

مدارک لازم برای ورود به دانشگاه های ترکیه شامل:

۱- مدارک دوره دبیرستان و ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی

۲- رزومه تحصیلی

۳- مدارک شرکت در کنکور سراسری ایران، رتبه و نتیجه انتخاب رشته و ترجمه رسمی این مدارک (در صورت درخواست از طرف دانشگاه مورد نظر)

۴- مدرک زبان ترکی یا انگلیسی مانند تافل

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه در مقایسه با دانشگاه های دولتی آن در صورتی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نشوید بسیار بالا می باشد.

لیست بهترین دانشگاههای ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه مقاطع فوق لیسانس و دکتری شامل:

۱- مدارک دوره کارشناسی و ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی

۲- رزومه تحصیلی

۳- انگیزه نامه تحصیلی

۴- کارنامه آزمون ALES یا GRE

آزمون ALES به صورت متمرکز در بسیاری از شهرهای ترکیه یک یا دو بار در سال توسط سازمان سنجش کشور ترکیه (ÖSYM) برگزار می شود. سوالات آزمون ALES به زبان ترکی بوده و مواد درسی آن عبارتند از:

مهارت های ریاضی و هوش شامل ۵۰ سوال از Sayısal Bölüm 1 و ۵۰ سوال از Sayısal Bölüm 2

مهارت های استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی شامل ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 1 و ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 2

۵- مدرک زبان انگلیسی:

یکی از  مدارک بین المللی زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS و … و یا شرکت در آزمون های زبان انگلیسی که همه ساله در داخل کشور ترکیه توسط سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) برگزار میگردد و دریافت مدرک آن.

توضیح : در برخی از دانشگاه های ترکیه و در تعدادی از رشته های تحصیلی و در شرایط خاص در مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدرک زبان الزامی نیست.

۶- شرکت در آزمون TÖMER و اخذ دیپلم زبان ترکی TÖMER برای دانشگاه هایی که به زبان ترکی تدریس می کنند. این آزمون در برخی از  دانشگاه های ترکیه (اعم از ANKARA ، GAZİ ، EGE و … ) به صورت هفتگی یا روزانه برگزار می شود.

۷- توصیه نامه از اساتید ایرانی که حداقل دو عدد می باشد.

برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باید از طریق سایت دانشگاه مربوطه یا مراجعه حضوری اقدام نمائید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه

تنها نمره آزمون YOS (هوش، ریاضی و هندسه) برگزار شده توسط دانشگاه مربوطه برای پذیرش در رشته های مختلف دانشگاه های ترکیه و همچنین شرایط آن دانشگاه برای پذیرش در رشته های مختلف دانشگاهی تاثیر دارد و ملاک پذیرش می باشد. به عنوان مثال یک داوطلب (دانش آموز، دانشجو یا فارغ التحصیل) با پیش دانشگاهی انسانی می تواند برای پذیرش در رشته پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی دانشگاه های ترکیه اقدام کند.

برخی از ویژگی های تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی:

  • معتبر بودن مدارک پزشکی در سطح بین المللی
  • مورد تایید بودن ۱۷ دانشگاه پزشکی ترکیه برای وزارت بهداشت ایران
  • پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در مقایسه با کشورهای اروپایی
  • تردد آسان از طریق مرزهای زمینی و هوایی به ایران
  • وجود دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

سایت رسمی آزمون YOS در ترکیه www.yos.istanbul.edu.tr می باشد و هزینه این آزمون در حال حاضر ۶۵ دلار می باشد.

برای تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان تا دکتری و نیز اطلاع از شرایط تحصیل رایگان در این کشور می توانید با مشاوران شریف تماس بگیرید.

تحصیل در خارج