تحصیل در امریکا

کشور آمریکا دارای بیشترین جمعیت دانشجویی بین المللی (بیش از یک میلیون دانشجو) در بین کشورهای جهان است. حدود ۵% از تمام دانشجویان ثبت نامی در تحصیلات تکمیلی آمریکا را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند و این مقدار در حال افزایش است. برای تحصیل در آمریکا از دبیرستان تا دانشگاه، تحصیل رایگان و اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا ضروری است که از مدارک لازم جهت انجام فرایند پذیرش در دبیرستان یا دانشگاه و نیز شرایط کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه تحصیلی اطلاع کافی داشت. دانش آموزان و دانشجویان می توانند تمامی این اطلاعات را با جزییات کامل در سایت مشاوران شریف مشاهده کنند و در صورت لزوم با مشاوران شریف تماس بگیرند.
چرا تحصیل در آمریکا 
آمریکا کشوری با شرایط تحصیلی بسیار خوب برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در مدارج عالی دانشگاهی می باشد. دلایل مهاجرت بسیاری از دانشجویان جهان به آمریکا عبارت است از: – شرایط آکادمیک بسیار عالی: یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان با ارائه فرصت های مطالعاتی در زمینه های مختلف تحصیلی در آمریکا است. از دبیرستان تا دانشگاه در رشته ای مختلف تحصیلی علاوه بر آزمایشگاه ها و تجهیزات زیاد، کیفیت آموزشی نیز بسیار بالا می باشد. – فرصت های تحصیلی مختلف: در کشور آمریکا برای هر دانش آموز و دانشجویی با هر هدف تحصیلی یک راه هدفمند وجود دارد. دانشجویان علاقه مند به کارهای عملی، یادگیری مهارت در حین تحصیل و نیز دانشجویان علاقه مند به هنر، علوم اجتماعی و موضوعات تکنیکی و … می توانند در نظام آموزشی آمریکا راه خود را در شرایط بسیار خوب پیدا کنند. – تکنولوژی بالا در دانشگاه ها: آزمایشگاه ها و تجهیزات با تکنولوژی بالا در تمامی رشته ها از مهندسی تا پزشکی برای کمک به آموزش دانشجو استفاده می شود. – فرصت تحقیق و آموزش در دانشگاه های آمریکا: در نظام آموزشی آمریکا دانشجویان علاوه بر گذراندن دروس، فرصت های مختلف تحقیقی و آموزشی مخصوصا دوره تحصیلات تکمیلی به صورت دستیار آموزشی (TA) و دستیار پژوهشی (RA) پیش روی دانشجو قرار دارد. – تنوع فرهنگی در بین دانشجویان دانشگاه های مختلف و نیز شرایط ادامه زندگی و امکان اقامت و یافتن شغل مناسب پس از تحصیل در آمریکا و کشورهای دیگر.
درباره آمریکا 
کشور آمریکا چهارمین کشور پرجمعیت و سومین کشور پهناور دنیا که در قاره امریکای شمالی قرار دارد و پایتخت آن واشنگتن دی سی است. ایالات متحده آمریکا (United States of America و به اختصار: USA). این کشور به دلیل مهاجرت زیاد مردم که از سراسر دنیا به این کشور رفته اند دارای نژاد ها و قومیت های زیاد و متنوعی است. این کشور به صورت جمهوری فدرال اداره می شود.کشور آمریکا از از شمال با کشور کانادا، شرق با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشورمکزیک و از غرب با اقیانوس آرام همسایه ‌است. کشور آمریکا دارای زبان رسمی خاصی نیست ولی در عمل انگلیسی آمریکایی نقش زبان رسمی این کشور را دارد. از نظر کل وسعت آب و خاک، آمریکا بعد از روسیه و کانادا، سومین کشور پهناور جهان است. این کشور ۵۰ ایالت دارد که هر کدام از آنها بنا بر سامانه فدرالی حاکم، دارای سطح بالایی از خودگردانی هستند.
تحصیل در دبیرستان های آمریکا 
مدارس آمریکا شامل دو نوع خصوصی و دولتی می باشد که هزینه تحصیل در مدارس خصوصی بیشتر از مدارس دولتی است. البته امکانات تحصیلی، ورزشی و … در مدارس خصوصی بیشتر است. قوانین مربوط به مدارس خصوصی و دولتی در ایالت های مختلف آمریکا می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی در کشور آمریکا شرط تحصیل در دوره های مختلف دبیرستان سن می باشد که تحصیل از شش تا هشت سالگی شروع و تا سن هجده یا نوزده سالگی در دبیرستان پایان می یابد. دانش آموزان در نظام آموزشی آمریکا قبل از ورود به دانشگاه باید دوره ۱۲ ساله تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان آمریکا را بگذرانند. برای دانش آموزان ایرانی که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های آمریکا هستند مدرک پیش دانشگاهی معادل ۱۲ سال تحصیل می باشد. دانش آموزان در سن شش سالگی وارد دوره ابتدایی می شوند و پس از دوره پنج یا شش ساله وارد دوره دبیرستان می شوند. دوره دبیرستان آمریکا شامل دو دوره متوسطه اول (middle school) و دوره متوسطه دوم می باشد که پس از ۱۲ سال تحصیل در این دوره ها دانش آموز می تواند وارد کالج یا دانشگاه شود. اکثر دوره سالیانه تحصیل در دبیرستان های آمریکا در آگوست یا سپتامبر (شهریور و مهر) شروع می شود و تا ماه می یا ژوئن (خرداد و تیر) ادامه دارد. دوره دوم دبیرستان از پایه ۹ام تا ۱۲ام است. در این دوره دانش آموز دروسی را به انتخاب خود می گذراند، ولی در حالت کلی باید درس هایی مانند ریاضی، فیزیک، انگلیسی، علوم، هنر، تربیت بدنی و … را پشت سر بگذارد. همچنین در برخی مدارس دروسی مانند آناتومی، بهداشت عمومی و … را می گذرانند. در بیشتر مدارس در دوره ۱۱ام و ۱۲ام دوره های برنامه پیشرفته (AP) یا دیپلم بین المللی (IB) ارائه می شود. هزینه تحصیل در بیشتر دبیرستان های آمریکا از ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار متغیر است. این هزینه شامل تحصیل، خوابگاه، غذا، بیمه و … می باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در دبیرستان های آمریکا: – کارنامه تحصیلی مقطع قبلی تحصیلی به صورت ترجمه رسمی – مدرک بین المللی زبان انگلیسی TOEFL یا IELTS و یا SAT – میزان سن حداقل ۱۴ سال و گذراندن دوره دبیرستان اول – در برخی از دبیرستان های بین المللی آمریکا یک آزمون تستی یا مصاحبه اینترنتی یا تلفنی قبل از پذیرش از دانش آموز گرفته می شود. – مدرک لازم جهت اثبات توانایی مالی خانواده یا حامی دانش آموز
تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا 
برای دانش آموزان ایرانی که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های آمریکا هستند مدرک پیش دانشگاهی معادل ۱۲ سال تحصیل می باشد. تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های آمریکا می تواند به دو صورت انجام پذیرد. • مستقیم از دبیرستان پس از گذراندن ۱۲ سال تحصیل موفق (پیش دانشگاهی) در دوره دبیرستان • از طریق ثبت نام اولیه در کالج های آمریکا و گذراندن ۲ یا ۳ ترم در کالج دوره کارشناسی آمریکا شامل ۴ سال است که دو سال اول شامل دروس کلی مانند ادبیات، علوم اجتماعی، هنر، تاریخ و … جهت اطلاعات عمومی دانشجو باشد. در دو سال دوم دانشجو بر دروس مختص رشته خود متمرکز می شود. انعطاف پذیری در دوره های کارشناسی آمریکا زیاد است به طوری که دانشجو می تواند چند رشته را در طول تحصیل خود تجربه کند و درنهایت رشته مورد علاقه خود را انتخاب کند. اما باید دروس مخصوص هر رشته را بگذراند که نیاز به زمان بیشتر و هزینه بیشتر دارد. هزینه تحصیل و زندگی در دوره لیسانس در دانشگاه های آمریکا در صورتی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی یا فاند تحصیلی نشوید، سالیانه بین ۲۰ تا ۶۰ هزار دلار می باشد. البته در دوره کارشناسی آمریکا دانشجو در برخی ایالت ها حق کار کردن به صورت محدود را دارد که می تواند کمکی برای تامین مخارج تحصیل و زندگی شود. مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس عبارتند از: ۱- مدارک دوره دبیرستان و ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی ۲- رزومه تحصیلی ۳- توصیه نامه ۴- انگیزه نامه تحصیلی در برخی دانشگاه نیاز است ۵- مدرک زبان انگلیسی معتبر (که در برخی موارد و برای برخی از رشته ها ضروری نیست که در این صورت، دانش آموز قبل از ورود به دوره لیسانس یک دوره زبان را سپری می کند) ۶- گواهی بانکی جهت اثبات توانایی مالی شما در تحصیل نکته: در دوره کارشناسی یا لیسانس در دانشگاه های آمریکا بورسیه تحصیلی به برخی دانشجوها براساس شرایط خاص به صورت محدود، مخصوصا شرایط معدل بالا تعلق می گیرد.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری 
دوره ارشد و دکتری در آمریکا را دوره تحصیلات تکمیلی گویند و دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل و کار در حوزه های آکادمیک هستند در این دوره های مشغول به تحصیل می شوند. این دوره ها می توانند به صورت آموزش محور (فقط واحد های درسی را می گذرانند) یا پروژه محور باشد که شامل گذراندن واحد های درسی و پایان نامه ارشد یا دکتری می باشد. توصیه مشاوران شریف به متقاضیان تحصیل در آمریکا استفاده از دوره های پروژه محور می باشد. پذیرش در دوره ارشد و دکتری درآمریکا به دو صورت است: ۱- ارسال مستقیم مدارک براساس شرایط مورد نیاز دانشگاه (نمره تافل و شرط معدل و …) ۲- مکاتبه با اساتید دانشکده قبل از ارسال مدارک و جلب رضایت یکی از آن ها برای اخذ پذیرش تحصیلی (در این روش احتمال اخذ بورسیه تحصیلی یا فاند تحصیلی نسبت به روش اول بسیار بیشتر است) مکاتبه با اساتید دانشکده مورد نظر خود قبل از پذیرش تحصیلی شانس قبولی و پذیرش کمک هزینه تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری را بسیار بالا می برد. نکته: اکثر دانشجویان ایرانی در این دوره ها پذیرش می گیرند. زیرا دوره کارشناسی در ایران از نظر علمی سطح قابل قبولی در جهان دارد و نیز در دوره ارشد و دکتری امکان اخذ بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های آمریکا بیشتر است. هزینه تحصیل و زندگی در دوره ارشد و دکتری در دانشگاه های آمریکا در صورتی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی یا فاند تحصیلی نشوید، سالیانه بین ۱۰ تا ۴۰ هزار دلار می باشد. البته در دوره ارشد و دکتری آمریکا دانشجو در برخی ایالت ها حق کار کردن به صورت محدود را دارد که می تواند کمکی برای تامین مخارج تحصیل و زندگی شود.
مدارک مورد نیاز برای ارشد و دکتری در آمریکا
۱- مدارک دوره کارشناسی و ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی ۲- معدل دوره کارشناسی حداقل ۱۵ ( و برای برخی از دانشگاه ها حداقل ۱۴) ۳- رزومه تحصیلی ۴- انگیزه نامه ۵- حداقل دو توصیه نامه از اساتید دانشگاهی ۶- مدرک زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS و … ۷- تست GRE که برای دانشگاه ها و اساتید آمریکا بسیار حائظ اهمیت است ۸- برای رشته های خاص مانند رشته حقوق تست LSAT یا برای مدیریت تست GMAT نیاز است ۹- گواهی بانکی جهت اثبات توانایی مالی شما در تحصیل (برای دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی نشده اند.)
بورسیه تحصیلی آمریکا 
کشور آمریکا در سال های مختلف براساس شرایط اقتصادی و سیاسی خود، بورسیه های تحصیلی خاصی را تحت عناوین مختلف در ایالت ها و دانشگاه های آمریکا برای دانشجویان بین الملل یا دانشجویان بومی خود ارائه می شود. بورسیه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری از جمله: – بورس تحصیلی دولتی امریکا برای دانشجویان بین المللی – بورسیه تحصیلی غیر دولتی امریکا برای دانشجویان بین المللی – بورسیه تحصیلی آمریکا برای دانشجویان آسیایی – بورس برای دانشجویان از کشور های در حال توسعه – بورسیه تحصیلی کالج Colby-Sawyer، کالج Columbia، کالج Concordia، دانشگاه Cornell، دانشگاه دولتی East Tennessee، دانشگاه illinois Wesleyan، دانشگاه نیویورک، دانشگاه Michigan و …
و از جمله فاندهای تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که شامل: – کمک هزینه تدریس Teaching Assisstantship (TA) – فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship (RA) به یاد داشته باشید که شرایط بورسیه تحصیلی و فاند تحصیلی هر دانشگاه یا استاد دقیقا در سایت رسمی آن دانشگاه یا سایت رسمی ارگان های وابسته در کشور آمریکا به طور دقیق نوشته شده است.
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا 
رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور آمریکا متقاضیان بسیاری دارد. شرایط تحصیل در این رشته ها با ایران متفاوت می باشد و داوطلب باید مدرک لیسانس را در رشته های پایه مانند زیست، شیمی و … اخذ نموده باشد یا دانشجوی سال آخر دوره لیسانس یکی از این رشته ها باشد و سپس در آزمون پزشکی آمریکا به نام MCAT برای پزشکی و آزمون DAT برای دندانپزشکی شرکت کند. دانشجو در صورت کسب نمره لازم در این آزمون ها، می تواند وارد رشته پزشکی یا دندانپزشکی در کشور آمریکا شده و پس از ۴ تا ۶ سال تحصیل بعد از دوره لیسانس مدرک پزشکی یا دندانپزشکی خود را دریافت نماید. مدرک زبان انگلیسی، معدل بالا و رزومه قوی و نیز قبولی در مصاحبه برخی دانشگاه ها برای ورود در دوره پزشکی و دندانپزشکی آمریکا ضروری می باشد. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا حدودا بین ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار در سال می باشد. نکته: دانشجویانی که دوره کارشناسی را در رشته های پایه در کشور آمریکا گذارنده باشند، شرایط بهتری برای اخذ پذیرش در دوره پزشکی یا دندانپزشکی را دارند. در آخر جهت آگاهی دانش آموزان و دانشجویان عزیز باید این نکته بسیار مهم را متذکر شویم که فقط و فقط مرجع رسمی اخذ پذیرش تحصیلی در هر مقطع یا بورسیه تحصیلی از دانشگاه های آمریکا سایت رسمی دولت آمریکا یا دانشگاه مورد نظر می باشد و مطمئنا شما می توانید به راحتی با بررسی وب سایت دانشگاه های این کشور و یا مکاتبه با مسئولان آن، به طورکامل از شرایط تحصیل آگاه شوید.

تحصیل در خارج