نظام آموزشی ترکیه

نظام آموزشی ترکیه ، را می توان به دو دوره کلی قبل از دانشگاه و پس از دانشگاه تقسیم کرد. دوره قبل از دانشگاه از ابتدایی شروع شده و تا دیپلم در یک دوره 12 ساله ادامه می یابد. دوره تحصیلات عالی از مدرک کاردانی تا دکتری تخصصی ادامه می یابد. به طور کلی شرایط تحصیل در ترکیه شرایطی شبیه به کشور ایران دارد.

جهت اطلاع از نظام آموزشی ترکیه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی تحصیل در خارج از کشور کلیک کنید

درباره نظام آموزشی ترکیه

قانون اصول آموزش ملی در کشور ترکیه سیستم آموزشی را به دو قسمت رسمی و غیررسمی تقسیم کرده است. به طور کلی سیستم آموزش ابتدایی به معنای مدرسه است و سیستم آموزشی غیر رسمی که مخصوص بزرگسالانی است که دیر به مدرسه رفته اند.
سیستم آموزشی ترکیه در شامل چهار سطح می باشد:

1- آموزش پیش دبستانی
2- آموزش ابتدایی
3- آموزش متوسطه
4- آموزش عالی

 

ساختار آموزشی در مدارس ترکیه

 • آموزش پایه یا ابتدایی ترکیه (Ilk Ogertim):
  – مدت زمان تحصیلی: ۸ سال
  – سطح سن: از ۶ تا ۱۴ سال
 • آموزش متوسطه ترکیه (Lise):
  – مدت زمان تحصیلی: ۴سال
  – سطح سن: از ۱۴ تا ۱۸ سال
 • متوسط حرفه ای در ترکیه (Vocational High Schools):
  – مدت زمان تحصیلی: ۲سال
  – سطح سن: از ۱۴ تا ۱۷ سال

در نظام آموزشی ترکیه ، مقطع آموزشی ابتدایی تا دبیرستان به صورت سیستم 4 – 4- 4 می باشد که 4 سال اول ابتدایی، 4 سال دوم راهنمایی و 4 سال سوم مقطع دبیرستان می باشد. مدارس ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. مدارس دولتی به صورت رایگان و مدارس خصوصی شهریه دارند.
زبان آموزش در مدارس ترکیه به زبان ترکی می باشد. دانش آموزان برای ادامه تحصیل در مقطع دبستان تا دبیرستان باید زبان ترکی را فرا بگیریند.
در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ به‌ دانش‌آموزان‌ مدرک‌ دیپلم ‌(Lise Diplomasi) اعطا می‌شود.

برای ادامه تحصیل در دبیرستان های ترکیه کلیک کنید.

‌تحصیلات دانشگاهی‌ در ترکیه

‌در سیستم آموزشی ترکیه ، جهت ورود به دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی به دانشگاه ها قبول شد. برای دانشجویان بین المللی این آزمون برای هر دانشگاه متفاوت است و به زبان ترکی یا انگلیسی برگزار می شود.

لیست دانشگاه های ترکیه و رتبه بندی آن ها براساس رنکینگ جهانی و ایرانی

در ادامه دوره های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه ارائه می شود.

1- دوره کاردانی (associate’s degree or pre-bachelor’s degree) یا (Ön Lisans Diplomasi): شامل دو تا سه سال تحصیل به صورت آموزش حرفه ای در زمینه های مختلف تحصیلی می باشد. دانشجویان پس از این دوره می توانند وارد دوره کارشناسی شوند.

2- دوره کارشناسی (bachelor’s degree) یا (Lisans Diplomasi): شامل حداقل 4 سال تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشد.

دوره کارشناسی رشته های پزشکی و پیراپزشکی (bachelor’s degree) یا (Lisans Diplomasi): این دوره در رشته های دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و پزشکی در ترکیه شامل 5 سال تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه است. پس از گذراندن این دوره در رشته پزشکی مدرک Tip Doktorlugu Diplomasi و در رشته دامپزشکی مدرک Veteriner Hekim Diplomasi و در دندانپزشکی مدرک Dis Hekimligi Diplomasi اعطا می شود.

3- دوره ارشد (Master’s Degree / Specialist Degree in Science) یا (Yuksek Lisans Diplomasi/ Bilim Uzmanligi Diplomasi): این دوره به صورت پروژه محور به مدت 2 سال تحصیل و آموزش محور به مدت 1 سال و نیم ارائه می شود.

4- دوره دکتری یا تخصص پزشکی (Ph.D. Degree/ Doctorate Degree in Science / Specialist Degree in Medicine/ Fine Arts Mastery Degree) یا (Doktora Diplomasi/ Bilim Doktorlugu Diplomasi/ Tipta Uzmanlık Belgesi/ Sanatta Yeterlik Diplomasi): این دوره در رشته های مختلف مدت زمان متفاوتی دارد. برای رشته های کشاورزی، داروسازی و دامپزشکی دوره 2 ساله، در رشته هنر و علوم دوره 3 ساله، در رشته پزشکی دوره 3 تا 6 ساله می باشد. دوره دکتری به طور کلی شامل دو سال مطالعه تایید شده و با ارائه پروژه یا تز دکتری پس از چهار سال تکمیل می گردد.

آزمون آنلاین

جزوات تیزهوشان

مدارک اپلای