تحصیل در دبیرستان های ترکیه

 تحصیل در دبیرستان های ترکیه علاوه بر همجواری با کشورمان و کیفیت بالای آموزش مزایای دیگری نیز به همراه دارد که به چند مورد اشاره می نماییم:

 • هزینه مناسب برای دریافت اقامت ترکیه
 • مدت زمان کوتاه برای دریافت اقامت ترکیه
 • سیستم استعدادیابی مدارس بین المللی ترکیه
 • هزینه های مناسب برای تحصیل در ترکیه

این دلایل هر کدام می تواند دلیلی برای تحصیل فرزند شما در مدرسه ها خصوصا مدارس بین المللی ترکیه باشد. شما می توانید در شهرهای مختلفی از ترکیه فرزندان خود را در مدارس بین المللی ثبت نام نمایید ولی تنها در استانبول است که بهترین مدارس بین المللی ترکیه و دانشگاه های ترکیه واقع شده اند.

ترکیه یکی از کشورهایی می باشد که شرایط رشد و پیشرفت بالایی را در خود دارد. حال این رشد میتواند در زمینه تجارت باشد و یا می تواند در زمینه تحصیل افراد باشد. یکی از گزینه های بسیار مناسب برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه برای فرزندان شما انتخاب نمایید مدرسه های بین المللی ترکیه می باشد.

برای مشاوره تحصیل در دبیرستان های ترکیه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

شرایط تحصیل در دبیرستان های ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه شامل شبکه ای از مدارس اولیه و ثانویه است که توسط دولت حمایت مالی می شوند. مدارس به طور کلی به دو نوع دولتی و خصوصی تبدیل می شوند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی رایگان است و در مدارس خصوصی هزینه دارد. سیستم آموزشی شامل 12 سال آموزش به صورت “4+4+4” می باشد که 4 سال اول را سطح 1 دوره اولیه و 4 سال دوم را سطح 2 دوره اولیه گویند. دوره 4 سال سوم را دوره ثانویه گویند که شامل همان دبیرستان مرحله دوم ما می باشد.

دبیرستان های ترکیه شامل چهار (4) سال می باشد که البته در برخی مدارس به دلیل آموزش یک (1) ساله دوره زبان خارجی به مدت پنج (5) سال به طول می انجامد.

پس از دوره ثانویه تحصیلی شامل دوازده (12) سال تحصیل، به دانش آموز مدرک دیپلم (Lise Diplomasi) اعطا می شود که پس از آن دانش آموز در سراسر دنیا به ادامه تحصیل در دانشگاه بپردازد. که البته برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی هر دانشگاه شرکت کنند.

برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه باید بدانید که دوره دبیرستان در ترکیه یا خصوصی است یا دولتی. دبیرستان های خصوصی شامل مدارس بین المللی به زبان انگلیسی و ترکی و نیز مدارس خصوصی ترکی می باشد. مدارس دولتی به صورت رایگان می باشد ولی برای تحصیل در مدارس خصوصی باید هزینه ای به عنوان شهریه باید پرداخت شود. این مدارس براساس کیفیت آموزشی و امکانات کمک آموزشی هزینه های مختلفی به عنوان شهریه دریافت می کنند. به طور کلی تقریبا هزینه های از هزار لیر به بالا می باشد که در مدارس بین المللی بسیار بیشتر می باشد.

تحصیل در دبیرستان های ترکیه همانند ایران شامل رشته‌های‌ ریاضی، فیزیک، علوم‌ تجربی، علوم‌ انسانی و فنی‌ تدریس می باشد. در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ مدرک‌ دیپلم‌ به‌ دانش‌آموزان‌ ارائه می گردد.

درس های سال اول و دوم دبیرستان: ادبيات تركي استانبولي، تركي استانبولي، رياضيات، هندسه، تاريخ تركيه، جغرافي،‌ فيزيك، شيمي، زيست شناسي، زبان خارجي ( زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم رایج است) زبان خارجی دوم مانند آلمانی و در برخی دربیرستان ها فرانسه، ايتاليايي، ژاپني، عربي، روسي يا چيني.

دانش آموز پس از سال چهارم دبیرستان امتحان نهایی را باید پشت سر بگذارد که شرط لازم برای قبولی در دانشگاه گذراندن این امتحان است و براساس نمره قبولی در هر قسمت می تواند رشته خود را در دانشگاه انتخاب کند. تاثیر نمرات در قسمت های مختلف آزمون به صورت زیر است:

زبان تركي استانبولي-رياضي: کسب نمره بیشتر در این قسمت می تواند در ادامه تحصیل دانش آموز در رشته های روانشناسي، اقتصاد، مديريت بازرگاني، روابط بين الملل، حقوق و آموزش موثر باشد.

علوم:‌ کسب نمره بیشتر در این قسمت می تواند در ادامه تحصیل دانش آموز در رشته های مهندسي، علوم كامپيوتر، پزشكي و ديگر رشته هاي مربوط به علوم موثر باشد.

علوم انساني: کسب نمره بیشتر در این قسمت می تواند در ادامه تحصیل دانش آموز در رشته های تاريخ، جغرافي و آموزش موثر باشد.

زبان: نمره بيشتر در اين درس قبولي دانش آموزان براي تحصيل در رشته هاي زبان و زبان شناسي را آسانتر مي سازد.

زبان تدریس در اکثر مدارس ترکیه زبان رسمی این کشور یعنی زبان ترکی می باشد. (به استثنا مدرسه ایرانیان استانبول و آنکارا و برخی مدارس بین المللی)

 

ثبت نام برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه

براي ثبت نام در مدارس ترکیه ای نیاز به ارائه مدارک آموزشی و اقامتی می باشد. علاوه بر این برای مدارس خصوصی هزینه تحصیل به صورت کامل و یا قسطی به مدارس خصوصی پرداخت می شود. مقدار هزینه تحصیل براساس مدرسه و امکانات آن متفاوت می باشد.

داشتن اقامت والدین یکی  از شرایط برای تحصیل دانش آموز در مدارس ترکیه می باشد. معادل سازی مقطع تحصیلی دانش آموز باید قبل از ثبت نام انجام شود و مدارک سال های قبل برای ارائه به مدارس ترکیه باید ترجمه گردد.

اصل مدارک آموزشی و تحصیلی و نیز ترجمه رسمی آن برای تحصیل در مدارس نیاز است. در برخی از مدارس خصوصی مانند  KOC نیاز به گذراندن یک آزمون ورودی نیز می باشد.

جهت مشاوره تحصیل در دبیرستان های ترکیه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و برای تماس از طریق کد تخفیف کلیک کنید

 

تحصیل در دبیرستان های بین المللی ترکیه

مدارس بین المللی با استفاده از پشتیبانی کشورهای مختلف مانند کانادا براساس نظام آموزشی ترکیه به صورت شبانه روزی و عادی به پذیرش دانش آموز می پردازند. در اکثر این مدارس آموزش به زبان انگلیسی می باشد و کیفیت آموزشی بسیار بالا می باشد. در زیر نام برخی از این مدارس آمده است:

 1. British International School
 2. Istanbul International Community School
 3. Istanbul International School
 4. Keystone International School
 5. Tarabya British Schools

برای پذیرش در این مدارس ابتدا باید با توجه به وب سایت دبیرستان از مدارک مورد نیاز و روند آن را اطلاع پیدا کرد و سپس به برنامه ریزی برای تهیه و ارسال آن به دبیرستان مورد نظر کرد.

به طور کلی برای تحصیل در این مدارس مدارک زیر لازم است:

 • کپی پاسپورت دانش آموز و والدین
 • چند قطعه عکس از دانش آموز و والدین
 • سوابق بیماری دانش آموز و خانواده
 • ترجمه ریزنمرات در سال های گذشته

هزینه تحصیل در این مدارس شامل:

 • هزینه اپلای حدودا 100 تا 200 دلار برای بررسی مدارک دانش آموز
 • هزینه تحصیل و زندگی در دبیرستان و خوابگاه به صورت شبانه روزی حدود 15 تا 30 هزار دلار

البته این هزینه را والدین می توانند به صورت نقد یا اقساط به دبیرستان ارائه کنند.

 

شرایط ثبت نام در مدرسه ایرانیان (استانبول و آنکارا)

به طور کلی مدارس ایرانی در کشورهای دیگر از جمله ترکیه زیر نظر وزارت آموزش و پروش ایران و تحت قوانین کشور ایران در حال فعالیت می باشند. البته برای تدریس در این مدارس از معلمان با تجربه و مجرب کشورمان که آزمون های مختلفی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، استفاده می شود. بنابراین از سطح علمی مدارس ایرانیان در خارج از کشور می توان تا حدودی اطمینان کامل داشت.

مدرسه ايرانيان تركيه در سه مقطع، به زبان فارسي دانش آموز می پذیرد. مدرسه ايرانيان تركيه، زير نظر وزارت امور خارجه ايران فعاليت دارد و سيستم آموزشي آن دقيقا مانند ايران است و تدریس در این مدرسه به زبان فارسي می باشد.

برای زمان ثبت نام می توانید به اولین مدرسه ایرانی در شهر خود در ترکیه یا شهری که می خواهید در آینده در آن ساکن شوید مراجعه کنید.

در صورتی که قصد ماندن در ترکیه را دارید بهتر است که فرزند خود را به مدارس ترکیه ای بفرستید تا بتوانند در محیط ترکی زبان با اجتماع و فرهنگ آنجا آشنا شوند. زبان فارسي را نیز خود به ایشان اموزش دهید.

مدارک لازم برای تحصیل در این مدارس شامل گذرنامه، مدرک تاییدیه اقامت و مدارک تحصیلی پایه یا دوره قبلی دانش آموزان می باشد که باید از طرف اداره آموزش و پرورش منطقه / ناحیه محل تحصیل قبلی تایید شود.

مدارس ایرانی در ترکیه:

 1. مدرسه استانبول در مقطع ابتدایی تا متوسطه (مجتمع آموزشی فجر ایرانیان استانبول)
 2. مدرسه آنکارا (مجتمع آموزشی 22)

نکات ضروری برای ادامه تحصیل در دبیرستان های ترکیه

۱- برای شروع یا ادامه تحصیل دانش آموز در ترکیه، اولیا دانش آموز میبایست دارای یکی از انواع اقامت های ترکیه باشند

۲- قبل از ثبت نام میبایست معادل سازی (Denklik) مقطع تحصیلی دانش آموز انجام شود.

۳- سپس امور اقامتی دانش آموز از طریق اداره امنیت پیگیری و میبایست کدملی (TC Kımlık) ترکیه برای دانش آموز دریافت گردد.

۴- تشریفات لازم برای ثبت نام در مدرسه انجام می گیرد.

 

 

آزمون آنلاین

جزوات تیزهوشان

مدارک اپلای