پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ترکیه – دانشگاه حاجت تپه

تحصیل در ترکیه در رشته های مختلف تحصیلی از پزشکی تا مهندسی، رشته های علوم انسانی تا هنر و … نیاز به مراحل اخذ پذیرش دارد که در این مطلب به چگونگی اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ترکیه در یکی از دانشگاه های معتبر به عنوان نمونه می پردازیم. اطلاع از شرایط پذیرش تحصیلی و مدارک لازم در هر رشته از دانشگاه های دیگر ترکیه نیز براین اساس می باشد.

جهت اطلاع از پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ترکیه – دانشگاه حاجت تپه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی تحصیل در خارج از کشور کلیک کنید

 

همچنین برای اطلاع از شرایط تحصیلی و مدارک تحصیلی از هر دانشگاه ترکیه با مشاوران شریف تماس بگیرید.

برای بررسی دانشگاه های معتبر ترکیه باید به رتبه بندی (رنکینگ) جهانی مراجعه کرد. برای مشاهده رتبه بندی دانشگاه های ترکیه کلیک کنید. پس از آن با توجه به رتبه دانشگاه ها و سوابق تحصیلی خود به انتخاب دانشگاه های مورد علاقه بپردازید. سپس برای اطلاع از مدارک و شرایط لازم جهت پذیرش تحصیلی به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

در اینجا برای نمونه شرایط پذیرش تحصیلی و مدارک لازم در دوره کارشناسی را در یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه به طور رسمی بررسی می کنیم. دانشگاه مورد بررسی دانشگاه حاجت تپه (HACETTEPE UNIVERSITY) در استان آنکارا ترکیه قرار دارد و این دانشگاه ، دانشگاه 7ام ترکیه می باشد. این دانشگاه دولتی می باشد و در تمامی مقاطع کاردانی تا دکتری دانشجو پذیرش می کند.

خب ابتدا وارد سایت دانشگاه حاجت تپه شده و زبان آن را به انگلیسی تغییر می دهیم (http://www.hacettepe.edu.tr/english/).

سپس در منوی بالا موس را روی STUDENTS نگه داشته و زیرمنوی Office for international Students را انتخاب می کنیم یا کلیک کنید
(http://www.iso.hacettepe.edu.tr/indexing.html). این قسمت امور دانشجویان بین الملل می باشد که تمامی شرایط پذیرش و زمان ارسال مدارک در این قسمت می باشد. اطلاع از مدراک مورد نیاز در سایت دانشگاه های دیگر ترکیه نیز تقریبا به همین منوال است.

سپس در قسمت Announcements بر روی HACETTEPE UNIVERSITY 2018-2019 INTERNATIONAL STUDENT ADMISSION (ASSOCIATE UNDERGRADUATE DEGREE PROGRAMS) در زیر عکس اول کلیک کنید. اطلاعات پذیرش با جزییات کامل سال 2018-2019 به صورت فایل pdf دانلود می شود. همچنین این فایل را می توانید از اینجا نیز دانلود کنید.

توجه کنید که در این فایل دانلودی تمامی شرایط پذیرش دانشجویان بین الملل آمده است. در ابتدای این فایل توضیحاتی مربوط به شرایط پذیرش آمده است و همچنین چند عنوان بسیار مهم در ادامه آن آمده است که با کلیک بر روی آن ها می توانید هرکدام را دانلود کنید.


عناوین مربوط به صفحه اول به صورت زیر است که با کلیک روی هر کدام فایل مربوطه را دانلود می کنید.
• فایل مربوط به شرایط پذیرش دانشجویان بین الملل
 For Directive on International Student Admission please click

• نمرات آزمون مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه حاجت تپه- توجه شود که نتایج آزمون های SAT و ACT سال های 2017 و 2018 قابل قبول است.
 For qualifications (scores/certificates) recognized by Hacettepe University please click SAT and ACT scores will only be valid if issued in 2017 or 2018.

• برای سهمیه دانشجویان بین الملل در سال 2017-2018 کلیک کنید
For International Student Quotas for 2018-2019 Academic Year please click

• برای دوره های کاردانی و کارشناسی و نیز شرایط خاص کلیک کنید
For undergraduate and associate degree programs and special conditions/instructions, please click

• برای هزینه تحصیلی دانشجویان بین الملل در سال 2017-2018 کلیک کنید.
 For 2017-2018 Tuition Fees for International Students, please click (The fees will be updated once 2017-2018 Academic Year Tuition Fees are determined.)

با کلیک بر روی هر کدام از قسمت های بالا در متن دانلود شده و در سایت ما می توانید فایل مربوطه را دانلود کنید.

براساس فایل اول International Student Admission و qualifications (scores/certificates) نتایج آزمون SAT در مجموع سه قسمت ریاضی، ریدینگ و نوشتاری بالای 1200 باشد و نتیجه آزمون ACT باید بالای 25 باشد.

همچنین برای کشور ایران مدرک پیش دانشگاهی با معدل 18 نیاز است. لازم به ذکر است که دانشگاه حاجت تپه به هیچ وجه مدراک دانش آموزان ایرانی بدون مدرک پیش دانشگاهی را بررسی نمی کند.

البته برخی از دانشگاه های ترکیه برای دوره کاردانی مدرک دیپلم را قبول دارند.

در فایل International Student Admission در بند Education and Learning آمده است که در کلاس هایی که به زبان ترکی ارائه می شوند، دانشجو باید قبل از شروع دوره کاردانی یا کارشناسی یک سال در کلاس های زبان ترکی شرکت کند یا مدرک زبان ترکی تومر (HÜ-TÖMER) با نمره بالاتر از C1 داشته باشد.

همچنین دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند مدرک زبان انگلیسی دانشجو یا شرکت در دوره زبان انگلیسی به مدت یکسال قبل از شروع دوره کاردانی یا کارشناسی الزامی می باشد.

در فایل International Student Quotas سهمیه هر رشته برای دانشجویان بین الملل و شرایط تحصیل و مدت زمان تحصیل در آن رشته در جدولی آمده است. برای مثال رشته پزشکی در دانشگاه حاجت تپه به مدت 6 سال طول می کشد و 10 نفر دانشجوی بین المللی پذیرش می کند. همچنین شرایط 14، 17، 21، 28، 774 و 834 برای این رشته باید مد نظر قرار گیرد. این شرایط در فایل special conditions/instructions آمده است.

مثلا شرایط 28 یعنی این رشته به زبان انگلیسی تدریس می شود.

در فایل Tuition Fees for International Students میزان هزینه های هر دانشکده در هر سال (دو ترم) آمده است. برای مثال شهریه دانشکده پزشکی 2955 لیر ترکیه و دانشکده دندانپزشکی 2470 لیر ترکیه در هر سال می باشد.

به فایل اصلی برمیگردیم و اطلاعات تکمیلی پذیرش را از آن مطالعه می کنیم. در ادامه آمده است که دانشگاه حاجت تپه به هیچ وجه آزمون یوس (YÖS) برگزار نمی کند و نتایج آزمون YÖS دانشگاه های دیگر را نیز قبول نمی کند. دانشگاه حاجت تپه فقط دو آزمون SAT و ACT را پذیرش می کند.

برای پذیرش در دانشگاه حاجت تپه نیازی به هزینه بررسی مدارک و عکس نیست. بنابراین رایگان می توانید شانس خود را برای پذیرش این دانشگاه بیازمایید.
دانش آموزان مورد پذیرش شده در مرحله ارزیابی اولیه برای مصاحبه در تاریخ های 1-2-3 آگوست دعوت می شوند و براساس مصاحبه در رشته و مقطع مورد نظر قبول می شوند.

دانش آموزان ایرانی حتما به این نکته توجه کنند که مدرک پیش دانشگاهی برای ثبت نام ضروری می باشد. دانشگاه حاجت تپه مدارک دانش آموزانی که دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده باشند بررسی نمی کند.

دوره کاردانی در این دانشگاه به مدت دو سال به طول می انجامد و پس از آن مدرک کاردانی یا Associate degree به دانشجویان اعطا می شود. دوره کارشناسی در دانشگاه حاجت تپه 4-6 سال با توجه به دانشکده و رشته تحصیلی طول می کشد. پس از این دوره مدرک کارشناسی به دانشجویان اعطا می شود.
دانشگاه حاجت تپه برای دانشجویانی که در پذیرش شده اند، نامه پذیرش ارسال می کند.

در قسمت Required Documents مدارک مورد نیاز آمده است.

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • نمره SAT یا ACT. برای دانش آموزانی که آزمون SAT شرکت کرده اند باید در فرم آنلاین ETS درخواست ارسال نمره به دانشگاه حاجت تپه با کد 7661 دهند.
 • اپلیکیشن فرم: دانش آموزان باید تمامی مدراک شخصی و تحصیلی خود را در فرم اپلیکیشن سایت دانشگاه حاجت تپه بارگزاری کنند. فرم اپلیکیشن در تاریخ 7 می 2018 برای دانش آموزان قابل دسترسی است.
 • کپی از صفحه اصلی پاسپورت
 • ریزنمرات تمامی سال های تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه رسمی

تمامی مدراک بالا باید به صورت پستی به آدرس زیر ارسال شود.

:Address
Hacettepe Üniversitesi
Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı
06800 Beytepe / ANKARA
TÜRKİYE

زمان ارسال مدارک و اپلیکیشن فرم:

  1.  زمان اپلای آنلاین: 7 می تا 6 ژولای 2018
  2. زمان ارسال مدارک: 13 ژولای 2018
  3.  زمان مصاحبه: 1-2-3 آگوست 2018
  4. زمان اعلام نتایج: 10 آگوست 2018
  5. ثبت نام در دانشگاه: 3-4-5 سپتامبر 2018

 

اطلاعات تماس

Phone + 90 312 297 61 91 (Beytepe Campus)
e-mail: int.stu@hacettepe.edu.tr

دانش آموزان و والدین گرامی این یک نمونه از شرایط ثبت نام و نحوه جستجو در سایت دانشگاه های ترکیه برای اطلاع از شرایط ثبت نام و مدارک مورد نیاز است. شما می توانید به راحتی با کمک مشاوران شریف هر دانشگاه ترکیه ای را بررسی کرده و از مدارک مورد نیاز و شرایط ثبت نام اطلاع کافی دریافت کنید.

جهت اطلاع از پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ترکیه – دانشگاه حاجت تپه

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با ۱۵۶۹ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

مشاوران شریف از 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی شما هستند. (حتی ایام تعطیل)

برای عضویت در کانال تلگرامی تحصیل در خارج از کشور کلیک کنید

آزمون آنلاین

جزوات تیزهوشان

مدارک اپلای